“Nad Soplicowem słońce weszło” – Muzeum Romantyzmu zaprasza

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze 27 czerwca o godz. 17. zaprasza na monodram pt. „Nad Soplicowem słońce weszło” na podstawie „Pana Tadeusza”, wyreżyserowany i aktorsko zaprezentowany przez Mirosława Wasiewicza.

„Nad Soplicowem słońce weszło” to teatralizowana recytacja poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, nawiązująca do tradycji wieczornych gawęd szlacheckich, rozmów czy improwizacji. Staropolskie obyczaje i poetyckie refleksje splatają się ze złożoną historią naszego kraju. W genialnym poemacie przenikają się tragiczne indywidualne losy, wyraziste charaktery, bogata natura, dosadny humor i liryzm. Ascetyczna forma spektaklu i sposób prezentacji tak oddziaływają na współczesnego widza, że rekwizyty (kontusze, konie, szable) pojawia się w jego w wyobraźni jak żywe obrazy.

Mirosław Wasiewicz od 1987 r. działa artystycznie jako reżyser, scenarzysta, aktor i animator kultury. Studiował w PWST w Warszawie w latach 1991-1993. Jest absolwentem Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Zrealizował kilkadziesiąt przedstawień teatralnych, prowadził wiele edycji Festiwalu Sztuki „Krzesło” w Żyrardowie.  Realizował monodramy na tekstach Stachury, Becketta, Mickiewicza i Gombrowicza.