Najlepsi i najaktywniejsi

36 nauczycieli, którzy opiekowali się 36 stypendystami marszałka Mazowsza zostało właśnie laureatami drugiej edycji konkursu „Opiekun Stypendysty 2018/2019”. Wszystkim nagrodzonym gratulacje składał marszałek Adam Struzik. Wyróżnienia odebrały również placówki, które mogą pochwalić się największą liczbą stypendystów w swoim regionie.

– Świetne wykształcenie, ale i duża wiedza praktyczna, wzmocnione zapałem, otwartością w pracy z młodymi ludźmi oraz tą cenną umiejętnością znalezienia w młodym człowieku pierwiastka niezwykłości. Tak możemy mówić o tegorocznych laureatach konkursu na opiekunów stypendystów. To 36. fantastycznych pedagogów, wzorów do naśladowania. Gratuluję i przede wszystkim dziękuję wszystkim nagrodzonym nauczycielom – mówił marszałek Adam Struzik.

36 NAJLEPSZYCH NAUCZYCIELI Z MAZOWSZA

Do udziału w drugiej edycji konkursu „Opiekun stypendysty 2018/2019” samorząd Mazowsza zaprosił nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz doradców zawodowych, którzy sprawowali opiekę dydaktyczną nad stypendystami realizującymi projekty edukacyjne w ramach dwóch programów stypendialnych samorządu Mazowsza („Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” oraz „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”) w ubiegłym roku szkolnym.

Komisja konkursowa, w której pracach brali udział m.in. przedstawiciele kuratorium oświaty oraz mazowieckich samorządowych centrów doskonalenia nauczycieli, wybrała 36 laureatów. Każdy z wyróżnionych pedagogów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 3 tys. zł.

W trakcie gali kilku ubiegłorocznych stypendystów przedstawiło swoje zwycięskie projekty: Adam Kozakiewicz z Płocka mówił o „Zasłonie dymnej. Statystyczne iluzje i żonglerka liczbami”. Wykład „Ile plastiku zużywa młodzież w wieku 16-19 lat?” przygotowała Oliwia Olbryś z Mławy. O „Wpływie przemysłu i działalności człowieka na stan czystości Zalewu Sobótka” opowiadała Klaudia Cywińska z Płocka. Bartłomiej Konopacki z Garwolina mówił o „Analizie i wykonaniu projektu aplikacji internetowej postaci gry internetowej on-line”. Swoją aplikację przedstawił również Mateusz Makowski z Pułtuska w wykładzie „Sport-up! – utworzenie bazy danych i kalkulatora kalorii do aplikacji umożliwiającej racjonalne zaplanowane diety i planu treningowego”.

NAJAKTYWNIEJSZE SZKOŁY

– Uczniowie, aby móc rozwijać się, realizować swoje naukowe pasje, obok oddanych i zaangażowanych nauczycieli, potrzebują dobrej przestrzeni. Szkoła nie może ograniczać młodych ludzi, ale powinna być miejscem otwartym i stymulującym, w którym uczniowie będą czuć się komfortowo. Mamy na Mazowszu wiele takich placówek. Dziś wyróżniamy te szkoły, które „wychowały” w ubiegłym roku najwięcej stypendystów naszych samorządowych programów stypendialnych. Gratuluję dyrektorom nagrodzonych placówek umiejętnego kierowania nimi – zapewnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza zdecydował o przyznaniu wyróżnień placówkom w każdym subregionie. Zwycięzcami zostały te szkoły, które w ubiegłym roku szkolnym mogły pochwalić się największą liczbą stypendystów.

W roku szkolnym 2018/2019 najwięcej stypendystów „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” w subregionie ciechanowskim uczęszczało do dwóch pułtuskich szkół – Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4po 5 młodych osób. Listę subregionu ostrołęckiego otwiera I Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema z również 5 stypendystami. Płock może pochwalić się 6 najlepszymi uczniami, tak jak w ubiegłym roku uczących się w płockiej Małachowiance. Rekordową w subregionie radomskim, ale i na całym Mazowszu – 32-osobową grupę stypendystów – tak jak i w ubiegłym roku może pochwalić się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. J. Kochanowskiego w Radomiu. W I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Siedlcach uczyło się 5 najlepszych stypendystów – to najlepszy wynik w subregionie siedleckim. Z kolei w subregionie warszawskim z 17 zdolnymi, wyróżnionymi uczniami pierwsze miejsce zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Warszawie.

Największą liczbą najzdolniejszych młodych ludzi w programie stypendialnym dla uczniów szkół zawodowych, bo aż 45 może się pochwalić Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.W Zespole Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku (subregion ciechanowski) uczyło się w zeszłym roku szkolnym 25 stypendystów, a do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnejuczęszczało 12 wyróżnionych. Najlepszą szkołą z radomskiego w tej kategorii okazał się Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu27stypendystami.Prym w subregionie siedleckim w roku szkolnym 2018/2019 wiódł Zespół Szkół nr 2 w Garwolinie z 19 stypendystami. Najwięcej stypendystów w ubiegłym roku w subregionie płockim miał Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukaszewicza w Płocku, bo aż 11.

mazovia.pl/Fot. mazovia.pl