NFZ Mazowsze: ABC pierwszej pomocy przy odmrożeniach. O czym trzeba pamiętać?

Poniedziałek, 15 stycznia – pierwszy dzień ferii zimowych na Mazowszu, to z kolei zachęca nie tylko najmłodszych do aktywności ruchowej. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo, sanki, czy spacery. Wybór jest spory. Warto jednak wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów.

– Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie – zaznacza dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

O tym, że problem jest realny, mówią dane mazowieckiego NFZ. – W 2023 r. z powodu poważnych odmrożeń hospitalizowanych było 90 osób – informuje Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W 28 przypadkach mieliśmy do czynienia z odmrożeniami powierzchownymi, w aż 59 przypadkach doszło do martwicy tkanki. Pozostałe przypadki to stany pośrednie – wyjaśnia.

Kiedy może dojść do odmrożenia?

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zima może być piękna i bezpieczna, pod warunkiem, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta, napisany prostym językiem. Można go przeczytać tu: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-pierwsza-pomoc-przy-odmrozeniach,8542.html

Wszystkie poradniki NFZ dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne