Nie żyje Lucyna Janik

Nie żyje Lucyna Janik – pedagog, pisarka, żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski. Zmarła w swym domu w Gołotczyźnie 2 stycznia. Miesiąc wcześniej skończyła sto lat.

– Na wieczną wartę odeszła Pani Profesor Lucyna Janik „Bogna”. W czasach okupacji była żołnierzem NSZ i AK na Mazowszu. Po wojnie pisała książki i była pedagogiem dla wielu pokoleń – napisał na Twitterze prezydent RP.

– Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. Lucyny Janikowej. Zasłużonej społeczniczki, patriotki, pisarki, wybitnej pedagog dla której niezwykle ważne było mądre kształcenie i wychowanie młodzieży. Kobiety o silnym charakterze, wyrazistej osobowości, ogromnej wiedzy i doświadczeniu, którą zbudowały i ukształtowały dramatyczne wojenne doświadczenia działalności w Armii Krajowej. Żegnamy Kobietą Wyjątkową, mądrą Matkę wielu pokoleń młodzieży, którym przekazywała miłość do ojczyzny, dbałość o rozwój intelektualny i szacunek do drugiego człowieka.

Niech Spoczywa w Bogu – skomentowała na portalu społecznościowym starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak.

Red

Fot. FB/Arkadiusz Gołębiewski