Niemieckie zbrodnie w powiecie ciechanowskim

38 miejsc niemieckich zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas ii wojny światowej w powiecie ciechanowskim i ponad 7,6 tys. osób zamordowanych w tych miejscach – to dane z „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939–1945”.

A dokładnie – 7 tys. 603 ofiary. Najwięcej to zamordowani przez niemieckich zbrodniarzy w Lesie Ościsłowskim w lutym 1940 r. niepełnoprawni fizycznie i umysłowo mieszkańcy powiatu ciechanowskiego i powiatów sąsiednich – 7064 osoby. Drugie miejsce na tej tragicznej liście zajmuje Ciechanów – 294 ofiary, a trzecie podciechanowskie Nużewo – 23 ofiary.

Raport został zaprezentowany 1 września, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak czytamy na stronie internetowej, na której się znajduje: – to wynik prac parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Nad raportem pracował zespół 33 wybitnych pracowników naukowych najlepszych polskich uczelni, specjalistów z różnych obszarów wiedzy i nauki. Wśród ekspertów są historycy, historycy gospodarczy, archiwiści, ekonomiści, rzeczoznawcy i prawnicy. Raport był poddany także 10 zewnętrznym recenzjom.

Powiat ciechanowski

Miasto Ciechanów 294

Gmina Ciechanów

Gumowo 1, Krubin 1, Nużewo 23, Pieńki Niechodzkie 3, Wola-Młocka 94

Gmina Opinogóra Górna

Bogucin 2, Budzyń (Budzyno) 1, Chrzanówek 10, Czernice 2, Jałowa Wieś 1, Kobylin 3, Opinogóra Górna 22, Pomorze 1, Rembówko 1, Wola Wierzbowska 1.

Gmina Glinojeck

Glinojeck 8, Ościsłowo 7064, Płaciszewo 1, Sadek 3, Sulerzyż 1, Wólka Garwarska 1, Żeleźnia 1.

Gmina Regimin

Klice 1, Koziczyn 1, Szulmierz 2

Gmina Sońsk

Gąsocin 3, Gutków 4, Janówek 2, Koźniewo Wielkie 1, Olszewka 1, Skrobocin 2, Sońsk 5.

Gmina Grudusk

Grudusk 10, Sokołowo 5.

Gmina Gołymin Ośrodek

Gogole Wielkie/ Gogole-Steczki 5, Gołymin-Ośrodek 21, Ruszkowo 1.

Więcej o „Raporcie” tutaj:https://straty-wojenne.pl/

Fot. Masowa egzekucja Polaków przez Niemców w Rudzkim Moście jesienią 1939 r. Na pierwszym planie widać dziekana dekanatu tucholskiego ks. Piotra Sosnowskiego (Zbiory IPN)