Niewybuch przy drodze

Pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej pocisk artyleryjski znaleziono podczas prac drogowych w Gołyminie Nowym.

Dyżurny policji w Ciechanowie informację o niewybuchu przy drodze wojewódzkiej nr 618 otrzymał wczoraj (czwartek, 28 lutego). – Policjanci ustalili, że podczas prac drogowych znaleziono niewybuch. Na miejscu policyjny pirotechnik wstępnie potwierdził, że jest to pocisk artyleryjski z widocznymi śladami korozji z okresu II Wojny Światowej. Miejsce gdzie znajduje się wykopany niewybuch zabezpiecza funkcjonariusz policji. Dziś zostanie zabrany przez patrol saperski – informuje rzecznik KPP Ciechanów, kom. Jolanta Bym.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Przypominają również o niezwłocznym zgłaszaniu takich zdarzeń Policji.

Niewybuch – to każdy przedmiot zawierający ładunek wybuchowy lub materiał wybuchowy w stanie wolnym, który powinien zdetonować, jednak pomimo stworzenia warunków koniecznych do tego procesu nie doszło do wybuchu.

Niewypał – jest to amunicja zawierająca ładunek miotający, która nie wypaliła mimo stworzenia odpowiednich warunków do tego procesu. Pojęcia niewypału używa się wobec dwóch rodzajów amunicji: wybuchającej z siłą mniejszą od detonacji, oraz zapalającej się.

Fot. KPP Ciechanów