Nowa inwestycja w szpitalu w Ciechanowie

Ponad 36,6 mln zł będzie kosztowała przebudowa i rozbudowa oddziału zakaźnego ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Umowę z wykonawcą podpisano dzisiaj (środa, 30 marca) w Ciechanowie.

– Na realizację inwestycji samorząd województwa przeznaczy ponad 36,6 mln zł, w tym blisko 32 mln zł pochłoną prace budowlane – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego. – Dzięki planowanej przebudowie nową przestrzeń zyskają dwa oddziały zakaźny i psychiatryczny. Pierwszy składał się będzie z 28 sal chorych dla 38 pacjentów, w tym z sześciu izolatek z węzłami sanitarnymi. Znajdą się tam również dwa boksy melcerowskie, czyli pomieszczenia o wysokim stopniu izolacji. Z kolei oddział psychiatryczny pomieści w sumie 41 pacjentów. Powstaną tu m.in. dwie izolatki z węzłami sanitarnymi. Oba oddziały zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Na jego zakup samorząd województwa przeznaczy ponad 3,4 mln zł.

– Pandemia Covid-19 pokazała nam, jak niebezpieczne w XXI wieku mogą być choroby zakaźne. To pierwszy od lat wirus, który rozwijał się z tak ogromną siłą i prędkością. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu środków z naszego budżetu właśnie na dostosowanie oddziałów zakaźnych do nowych wyzwań i standardów. Szpital w Ciechanowie jest jednym z przykładów. W ramach inwestycji powstanie nowoczesna, w pełni wyposażona przestrzeń, w której zlokalizowane zostaną dwa oddziały zakaźny i psychiatryczny. Na prace budowlane wraz z zakupem wyposażenia przeznaczymy ponad 36 mln zł – komentował marszałek województwa Adam Struzik.
– Oferowane przez szpital usługi medyczne muszą być dostosowane do potrzeb zdrowotnych. Przez wiele lat, m.in. dzięki szczepieniom ochronnym, nie było znaczącej zapadalności na choroby zakaźne. Ostatnie dwa lata, zmieniły w tym zakresie wszystko. Dlatego rozbudowa i modernizacja oddziału zakaźnego stała się naszym priorytetem – mówił dyrektor Andrzej Kamasa.

Poza rozbudową inwestycja obejmie także zagospodarowanie terenu wokół szpitala. Powstanie nowa jezdnia oraz chodniki, pojawi się także oświetlenie zewnętrzne oraz zieleń w tym m.in.: trawniki, rośliny ozdobne, drzewa liściaste i iglaste. Obiekt zyska nowe ogrodzenie. Utworzone zostanie także boisko sportowe – informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

red

Fot. mazovia.pl