Nowe autobusy elektryczne dla komunikacji miejskiej w Ciechanowie

Ciechanów kupi trzy nowe autobusy elektryczne. Wiceprezydent miasta Iwona Kowalczuk podpisała wczoraj (czwartek, 8 września) umowę w sprawie ponad 4 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup pojazdów.

Jak informuje NFOŚiGW: – Na zakup trzech pojazdów samorząd Ciechanowa otrzyma dotację w kwocie 4 mln 50 tys. zł, która stanowi 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 6,64 mln zł. Inwestycja będzie dotyczyć autobusów o napędzie elektrycznym z systemem ładowania plug in, zasilanych z baterii kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle), o mocy 160 kW. Zakupione pojazdy będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych. Każdy z nich rocznie pokona trasę długości ok. 66.000 km. Przełoży się to na konkretne efekty ekologiczne, to jest m.in. zmniejszenie emisji CO2 o 52,75 tony w skali roku, ograniczenie emisji tlenków azotu o 1,28 tony/rok.

– Rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego w aglomeracjach, mniejszych i większych miastach jest jednym z filarów strategii polskiej elektromobilności. Zielona, inkluzywna komunikacja miejska ma kluczowe znaczenie dla zapewniania lepszego stanu powietrza, poprawy komfortu podróżowania i mobilności mieszkańców, a te przekładają się na lepszą jakość życia i zdrowia nas wszystkich – podkreślił rolę inwestycji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Inwestycje realizowane w ramach dwóch edycji programu Zielony Transport Publiczny w Ciechanowie i  kilkudziesięciu innych polskich miastach przybliżają nas do tego celu w wymierny sposób  – dodaje wiceszef resortu.

Do obsługi bezemisyjnych pojazdów elektrycznych zostanie przeszkolonych co najmniej sześciu kierowców, dwóch mechaników oraz dwie osoby nadzoru technicznego.

– Blisko 2 miliardy złotych pochodzące z programu „Zielony Transport Publiczny” to sposób dla samorządów, takich jak ciechanowski, na unowocześnienie i poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Warto pamiętać, że zwłaszcza w średnich i mniejszych ośrodkach pełni ona rolę krwioobiegu życia społecznego
 i gospodarczego – stwierdził wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski. – Tym bardziej cieszy fakt, że w ramach dzisiejszej umowy kolejna gmina sięgnie po środki wspierające elektromobilność.

Zakończenie przedsięwzięcia przewidywane jest na 31 grudnia 2024 r.

red

Fot. NFOŚiGW