O 15 kilometrów za szybko i o 0,3 promila za dużo

Przekroczył dopuszczalną prędkość o 15 km na godz., a w organizmie miał ponad 0,5 promila alkoholu. Zatrzymali go policjanci z grupy SPEED. Teraz stanie przed sądem i grozi mu do trzech lat więzienia.

– Policjanci z ciechanowskiej grupy Speed w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, systematycznie patrolują drogi naszego powiatu i reagują na wykroczenia, które mogą przyczyniać się do powstania wypadków drogowych – informuje asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. – W miniony wtorek (5 marca) około godz. 9.30 w Pęchcinie na ul. Płockiej mundurowi zatrzymali do kontroli kierowcę mazdy. Powodem kontroli było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 15 km/h. Jak się okazało, nie było to jedyne przewinienie kierowcy. Badanie stanu trzeźwości  wykazało ponad pół promila alkoholu w jego organizmie. 42-latek tłumaczył policjantom, że alkohol pił poprzedniego dnia.

42-latek stanie teraz przed sądem. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu do trzech lat więzienia, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem.

Policjanci przypominają: Szybkość rozkładu alkoholu w organizmie to sprawa indywidualna, zależna m.in. od masy ciała, płci, wieku, przyjmowanych leków czy metabolizmu. Dlatego nawet po przespanej nocy możemy wciąż nie być trzeźwi. Obniżona koncentracja, zwolniona reakcja oraz błędna ocena odległości i prędkości, to efekty, które mogą utrzymywać się nawet następnego dnia po spożyciu większej ilości alkoholu.

red