Ojciec i syn: Tadeusz i Zygmunt Szczepankowscy

– pedagodzy, społecznicy, a przede wszystkim znani nie tylko w Ciechanowie – artyści plastycy. Spotkanie poświęcone ich pamięci odbyło się w czwartek (4 kwietnia) w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie.

Tadeusz Szczepankowski (1922-1983) w czasie niemieckiej okupacji prowadził tajne nauczanie, po wojnie uczył w ciechanowskich szkołach, „pasjonował się epoką napoleońską, podziwiał prace Kossaków, konie były jednym z jego ulubionych motywów” – napisał we wstępie do albumu „Ojciec i Syn” starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, szkolny kolega i przyjaciel Zygmunta Szczepankowskiego.

A Zygmunt Szczepankowski (1951-2010) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadził m.in. pracownię plastyki w ciechanowskim Studium Reklamy. Był autorem Krzyża Katyńskiego przy ciechanowskiej Farze. Jego nazwisko nosi „Galeria na Pięterku” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. – „Zygmunt po wejściu w dorosłość nabrał twórczego rozpędu i szedł jak burza na swoim ukochanym malarstwie” – pisze w albumie jego koleżanka ze studiów Joanna Rodowicz, malarka i rzeźbiarka.

W galerii PBP można obejrzeć część prac obydwu twórców. Dużo reprodukcji znalazło się w albumie „Ojciec i Syn” – dziełem współpracy Biblioteki i Starostwa Powiatowego, którego sponsorem była firma „Cedrob”.

Z lewej: starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz

– Tym albumem, po latach spełniamy życzenie Mistrza Zygmunta Szczepankowskiego, my jego przyjaciele – skomentował nam starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz. – Chodziłem z Zygmuntem siedem lat do szkoły podstawowej i cztery do liceum, do Krasiniaka. Byliśmy cały czas w jednej klasie, to rzadko się zdarza. Po maturze byliśmy razem w Warszawie i razem wróciliśmy do Ciechanowa. Sztuka była całym jego życiem, był artystą od dnia urodzin, jednak dowiedział się o tym na na studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tam poczuł pędzel i kolor, tam poczuł klimat i stał się twórcą.

Red

Fot. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie/Krzysztof Szyperski