Opóźnienia na kolei. Niewykluczone, że doszło do cyberataku

Odwołane i opóźnione pociągi. Ludzie, którzy nie dojechali do pracy, szkoły, do lekarza. Awarie w kilkunastu LCS PKP (Lokalnych Centrach Sterowania) w tym w Ciechanowie i Działdowie. Przedstawiciel PKP PLK nie wykluczył cyberataku.

– Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.  Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów – poinformował nas rano Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak podał portal Interia: “Jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych” – poinformował Janusz Cieszyński z KPRM. Zespół ten zajmuje się cyberbezpieczeństwem kraju. – Zasięg tych awarii jest krajowy. Część pociągów dzisiaj nie zostanie uruchomiona – przekazał przed godziną 9 przedstawiciel PKP PLK, który nie wykluczył, że doszło do cyberataku”.

Czytaj także tutaj: https://www.ciechtivi.pl/opoznienia-w-kursowaniu-pociagow-nawet-ponad-trzygodzinne/

red

Fot. Marek Szyperski