Pamięci Romana Dziemieszkiewicza – Pogody

Na budynku ciechanowskiego dworca kolejowego zawisła tablica upamiętniająca Romana Dziemieszkiewicza, ps. Pogoda, Adam, zamordowanego tu przez żołnierzy sowieckich 30 października 1945. r. Miał 27 lat. Dworzec otrzyma jego imię.

Roman Dziemieszkiewicz był jednym z najważniejszych dowódców oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych na północnym Mazowszu w czasie okupacji niemieckiej i po jej zakończeniu, gdy walczył z nową okupacją – sowiecką i wspierającymi ją polskimi komunistami. Wsławił się szczególnie, gdy dowodzony przez niego oddział w nocy z 1 na 2 maja 1945 r. rozbił więzienie w Krasnosielcu uwalniając 42, więzionych przez Urząd Bezpieczeństwa, żołnierzy NSZ i Armii Krajowej.

Pijani żołnierze sowieccy zastrzelili go, gdy stanął w obronie napastowanej przez nich polskiej dziewczyny, Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie. Był bratem innego znanego dowódcy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia – Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój.

Jak się dowiedzieliśmy – tablica zostanie oficjalnie odsłonięta 23 października. O losach Romana Dziemieszkiewicza można też dowiedzieć się z gabloty ustawionej przez Urząd Miasta nieopodal dworca, przy ul. Sienkiewicza.

red

Fot. Marek Szyperski