Panie idą do samorządów

– Babski apel: Dziewczyny ! Pokażmy, że jesteśmy solidarne (…) przy urnach wyborczych ! GŁOSUJMY na KOBIETY ! – apel tej treści ukazał się tydzień temu na jednym z fejsbukowych profili – „Akcja Kobieta”.

Jak poskutkował – przekonamy się już niebawem. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza – na Mazowszu w wyborach do rad zarejestrowano 52 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet. Jak ta statystyka będzie wyglądała już w nowych samorządach – będziemy wiedzieli po 21 października.

A wśród pań listach wybór jest bardzo duży. I tak np. numerem dwa na sejmikowej liście Kukiz’15 jest Irmina Ochenkowska – społeczniczka, bizneswoman, wydawca. Jest wiceprezesem Browarów Regionalnych Jakubiak, wydawcą „Tygodnika Ilustrowanego-Nowocześnie z Tradycjami”, wiceprzewodniczącą okręgu nr 16 Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15, aktywnie wspierającą wiele inicjatyw społecznych – m.in. działania Polskiego Czerwonego Krzyża, partnerka posła Marka Jakubiaka. – Będzie bardzo dobrą radną Sejmiku – mówi nam jeden z lokalnych działaczy Kukiz’15.

Parytety, parytetami, ale pierwsze miejsca na listach z reguły zajmują panowie. Tak jest i w przypadku np. listy PSL do Rady Powiatu Ciechanowskiego w okręgu nr 1. Tutaj też kobieta jest „dwójką”. To Joanna Potocka-Rak, I zastępca prezydenta Ciechanowa. To ona prowadziła i prowadzi większość dużych, głośnych inwestycji w mieście. Wcześniej była wicedyrektorem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i obecny wygląd tej placówki to w znacznej mierze jej zasługa. Wielu komentatorów jest zdania, że jeśli zdobędzie mandat – wniesie „nowe życie” do Starostwa Powiatowego.

Sporo pań ubiega się o mandaty radnych miejskich i gminnych. Życzymy im powodzenia – a zwłaszcza tym startujących po raz pierwszy, bo jest szansa, że „rozruszają” samorząd. Można by w tym przypadku np. wymienić Annę Smolińską (lista PSL), Izabelę Jakubowską (lista Kukiz’15), czy Paulinę Piskorską (lista Ciechanowskiego Bezpartyjnego Ugrupowania Wyborczego.

Przebojem, a zwłaszcza ciekawym hasłem wyborczym, wdarła się do walki i rękawicę wieloletniemu wójtowi Gminy Ciechanów rzuciła Anna Żebrowska (PiS), obecna II zastępca prezydenta Ciechanowa. W powiecie ciechanowskim panie o stanowiska wójtów powalczą jeszcze w dwóch gminach: Regimin i Ojrzeń.

A więc – „Za zdrowie Pań….!”

 

fot. pkw.gov.pl