Październikowe “Dni Ubezpieczonego”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi z urzędu i organizuje „Dni Ubezpieczonego”. Odbędą się one jak najbliżej zainteresowanych, czyli w miejscach pracy. To właśnie tam urzędnicy będą udzielali porad dotyczących stanu indywidualnego konta w ZUS.

W czasie spotkania doradcy wyjaśnią ubezpieczonym wszystkie zapisy listu z informacją o stanie konta, który dostali latem z ZUS. Część naszych klientów nie zdaję sobie sprawy z tego, jak ważna jest ta korespondencja i nie potraktowało jej z należytą powagą. W rozmowie doradca krok po kroku pokaże zainteresowanemu opłacone składki oraz poinformuję o świadczeniach, które mogą dzięki nim pobierać (np. w razie choroby, urodzenia dziecka, wypadku przy pracy). Będzie mowa również o tym jak w przyszłości na podstawie danych na koncie i subkoncie w ZUS oblicza się emeryturę. Co więcej – na miejscu doradca sporządzi prognozę wysokości przyszłego świadczenia w zależności od wybranego momentu przejścia na emeryturę.

Mamy nadzieję, że pracownik, która zobaczy doradców z ZUS w swojej firmie, pomyśli sobie: to musi być ważna sprawa, skoro tak bardzo chcą się ze mną skontaktować. Tak właśnie jest, bo przecież ta chwila rozmowy może mieć duży wpływ na jego przyszłość – tłumaczy Beata Pawlińska – Wiak, dyrektor płockiego oddziału ZUS.            Wizytę ZUS można oczywiście zorganizować w taki sposób, aby w żadnym stopniu nie przeszkadzać w obowiązkach służbowych i w działaniu firmy – zapewnia.

Stan naszego konta emerytalnego w ZUS to temat niezwykle istotny. Tymczasem wydaje się, że nie wszyscy są świadomi jego powagi. – Część naszych klientów nie zdaje sobie sprawy, że składki opłacane dzisiaj przekładają się bezpośrednio na przyszłą emeryturę – tłumaczy Karolina Fabisiak, zastępca dyrektora siedleckiego oddziału ZUS. Jestem pewna, że razem z pracodawcą uda się zorganizować te bardzo ważne rozmowy w taki sposób, aby nie zaburzać organizacji pracy – dodaje dyrektor.

Dodatkowa zachęta dla pracodawców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko deklaruje elastyczność, ale także kusi pracodawców dodatkową zachęta: będzie też czas na to, aby przygotować firmę do wycofania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nastąpi to niedługo, bo już 1 grudnia.

Aby zaprosić „Dni Ubezpieczonych” do swojej firmy należy zadzwonić pod nr tel. 24 262-52-71 wew. 32-02, wysłać maila na adres Aleksandra.Slupska@zus.pl lub zgłosić się w placówce ZUS. Będzie nam bardzo miło złożyć tę krótką wizytę, która przysłuży się zarówno ubezpieczonym jak i firmie – zachęca dyrektor.

Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego