Pierwszy “zielony” przystanek autobusowy w Ciechanowie

Na placu Kościuszki jeden z dotychczasowych, tradycyjnych przystanków zastąpiła tzw. zielona wiata przystankowa.

Nowa wiata została zamontowana na przystanku autobusowym przy placu Kościuszki. Jej charakterystycznym elementem konstrukcji jest specjalny stelaż, który stanowi wsparcie dla roślin pnących. Zieleń posadzono też na dachu – informuje rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska. – Na nową konstrukcję stalowej wiaty wprowadzona została roślinność. Przystanek z tyłu i boków ozdobi bluszcz irlandzki „Hedera Hibernika”, trzcinnik ostrokwiatowy „Karl Foerster”, hortensja bukietowa „Little Jane Lime”, rozplenica japońska „Hameln”. Rośliny posadzono w pasie zieleni ograniczonym obrzeżem bezpośrednio do gruntu, a nie w donicach. Dach przystanku zdobi mieszanka kwiatowa rozchodnika, goździków i macierzanki.

Zielony przystanek poza funkcją estetyczną jest również ważnym elementem miejskiej infrastruktury, który przyczynia się do przechwytywania wody opadowej i łagodzi efekty tzw. miejskich wysp ciepła. Rośliny oczyszczą też powietrze – kontynuuje pani rzecznik. – Wiata wyposażona została w drewnianą ławkę wykonaną z drzewa świerkowego pomalowanego w kolorze palisander i gablotę na rozkład jazdy.

Na pl. Kościuszki i przy Parku Nauki Torus (ul. Płocka) zamontowano ławki solarne. – Mieszkańcy i turyści mogą na nich nie tylko wypocząć, ale też naładować urządzenia mobilne – telefon czy laptop. Nowe siedziska wyposażono w porty USB quick charge, a energia jest magazynowana dzięki panelom fotowoltaicznym. Dodatkowo zamontowano w nich stojaki na rowery – informuje Paulina Rybczyńska.

red.

Fot. UM Ciechanów