Po zaliczeniu pętli taktycznej, w sobotę złożą przysięgę wojskową

9 kwietnia wczesnym rankiem 84 ochotników z północnego Mazowsza rozpoczęło swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Dziś zdają egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe, a w najbliższą sobotę 41 z nich złoży przysięgę wojskową.

Przysięga wojskowa nowych terytorialsów odbędzie się 24 kwietnia o godz. 10:00 na terenie koszar wojskowych 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Będzie to już trzecia przysięga w tym roku, a 20. w historii brygady. Złoży ją 41 ochotników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem. Podczas uroczystości towarzyszyć im będą bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, którzy równolegle uczestniczyli w 8 – dniowym szkoleniu wyrównawczym. Są to rezerwiści, którzy mają już za sobą służbę zasadniczą, zawodową czy przygotowawczą.  Tego samego dnia przysięgi wojskowe odbędą się również w dwóch innych brygadach na terenie kraju. Łącznie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogacą się o 147 nowych terytorialsów z Warmii i Mazur oraz Mazowsza.

Kandydaci na terytorialsów tym razem pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy stolicy oraz powiatu ciechanowskiego i legionowskiego. Wśród nowych ochotników jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Terytorialna służba wojskowa przyciąga ludzi z ustabilizowaną sytuacją zawodową i rodzinną, ludzi z różnych środowisk, z różnymi pasjami, umiejętnościami i kwalifikacjami, którzy swoje dotychczasowe życie chcą wzbogacić o nowe doświadczenia. Nie rezygnując z pracy zawodowej, służą również Ojczyźnie. Właśnie ten czynnik stanowi o wyjątkowości  i atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej. 

Szkolenie jakie przeszli ochotnicy w ciągu ostatnich 16 lub 8 dni jest dla nich wstępem do 3 – letniego cyklu szkolenia żołnierzy WOT. Tuż po przysiędze wojskowej każdy nowo zaprzysiężony żołnierz otrzyma grafik szkoleń rotacyjnych jakie są zaplanowane do końca 2021 roku, a już po miesiącu rozpocznie pierwsze ze szkoleń indywidualnych w ramach 3 – letniego cyklu.

W związku z sytuacją sanitarno – epidemiologiczną w sobotnim zaprzysiężeniu nie będą mogły wziąć udziału rodziny bliskich, dlatego brygada zapewni relację z uroczystości na kanale WOT na YouTube.

Najbliższe powołanie w szeregi mazowieckiej brygady odbędzie się 14 maja.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5.MBOT