Podzielono kasę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Miasto Ciechanów, miasto i gmina Glinojeck oraz gminy Regimin i Sońsk dostaną dofinansowanie do swych inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań rekomendowanych do dofinansowania.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody mazowieckiego – samorządy z naszego województwa otrzymają w 2022 r. dofinansowanie w kwocie ponad 300 mln zł na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych.

Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, samorządy z województwa mazowieckiego otrzymają w 2022 r. dofinansowanie na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych w kwocie 300 800 909,17 zł. Dofinansowaniem objęte zostaną 162 zadania, z czego 17 zadań to zadania wieloletnie kontynuowane, a 145 to zadania, których realizacja rozpocznie się w 2022 r.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych), w latach 2019-2021 jednostkom samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego przekazano dofinansowanie na realizację 896 zadań gminnych oraz powiatowych w łącznej kwocie ponad 1,1 mld zł. Długość odcinków dróg objętych dofinansowaniem w latach 2019- 2021 to prawie 1 200 km, ponadto dofinansowaniem objęto podniesienie poziomu bezpieczeństwa na 359 przejściach dla pieszych, w tym 257 istniejących i 102 nowo projektowanych.

Władze Ciechanowa dostały dofinansowanie na przebudowę ul. Adama Asnyka na osiedlu Kargoszyn. Prawie 600-metrowy odcinek będzie kosztował ok. 7 mln zł, z czego wartość rządowego dofinansowania to 80 proc. Wartości tej inwestycji czyli ponad 4,6 mln zł. Resztę dokłada miasta. Inwestycja ma zakończyć się  w kwietniu przyszłego roku.

Gmina Glinojeck wyremontuje prawie 2 km drogi gminnej w Budach Rumockich. Wartość inwestycji to ponad 1,3 mln zł, wartość rządowego wsparcia – połowa, czyli ponad 655 tys. zł. Koniec inwestycji – jeszcze w tym roku, w październiku.

Gmina Sońsk za wsparcie z RFRD (prawie 700 tys. zł, 80 proc. wartości inwestycji) przebuduje niespełna 3-kilometrowy odcinek drogi Koźniewo Wielkie – Sońsk. – Cieszę się, że udało się nam po raz kolejny pozyskać środki z RFRD, dzięki czemu w najbliższych miesiącach dokończymy rozpoczęty w ubiegłym roku odcinek drogi gminnej Koźniewo Wielkie –Sońsk. Tym samym cały odcinek blisko 5,5km zostanie zakończony już niebawem – komentuje wójt gminy Sońsk Jarosław Muchowski.

Gminie Regimin dostanie 70 proc. wsparcia.  – Nasza droga gminna Kalisz-Kozdroje na odcinku 2,62 km otrzymała dofinansowanie w kwocie 433 tys. 142 zł na remont zniszczonej drogi. Jest to 70 proc. całej inwestycji Inwestycja ma zostać skończona  we wrześniu tego roku – informuje wójt gminy Regimin Mariola Kołakowska.

red

Fot. mazowieckie.pl