Policja ostrzega: nie wchodźcie na zamarznięte akweny

Po mroźnych i śnieżnych dniach nastąpił wzrost temperatury. Ocieplenie spowodowało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Na taki lód w żadnym wypadku nie wolno wchodzić! Przeciwdziałając niebezpiecznym sytuacjom, policjanci ciechanowskiej komendy prowadzą wzmożone kontrole zbiorników wodnych. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku!

Trwają ferie zimowe, podczas których dzieci i młodzież bardzo często zimą wybierają zabawę na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Podczas codziennych służb ciechanowscy policjanci kontrolują rejon zbiorników wodnych pod kątem bezpieczeństwa osób spędzających czas na świeżym powietrzu.

W ostatnich dniach pokrywa śnieżna topnieje, a lodowa tafla na wodach staje się coraz cieńsza. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy, może zakończyć się tragicznie.

Jeśli widzimy, że na lodzie bawią się dzieci pozostawione bez opieki lub przemieszczają się wędkarze, którym może grozić niebezpieczeństwo, zawsze należy reagować i zadzwonić pod alarmowy numer 112. Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód jest na sztucznym lodowisku i taką informację przekazujmy też najmłodszym. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Jeżeli mimo zagrożenia wejdziesz na zamarznięty zbiornik, musisz wiedzieć, jak postępować w przypadku załamania się lodu:

  • jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, pilnie wróć na ląd; w razie pękania lodu należy starać się zmniejszyć nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię, należy jak najszybciej próbować wracać na ląd,
  • jeżeli lód załamie się pod tobą, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wzywaj pomocy,
  • za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód.

Gdy jesteś świadkiem zarwania się pod kimś lodu, pamiętaj aby w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. Nie wchodź na pokrywę próbując udzielić pomocy. Zamiast tego zadzwoń na numer alarmowy 112 i staraj się z brzegu, pomostu lub innego stałego miejsca, podać drugiej osobie jakiś przedmiot lub po prostu kij i wtedy ciągnij ją w stronę brzegu.

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Fot. pixabay.cpm/Matthias Groeneveld/Zdjęcie ilustracyjne