Policja ostrzega przed oszustwami „na wynajęcie mieszkania”

– Kilka dni temu, 33-letnia mieszkanka Mławy usłyszała zarzuty oszustwa. Kobieta, oferując mieszkanie do wynajęcia w atrakcyjnej lokalizacji, pobierała kaucję i czynsz, po czym kontakt z nią się urywał. W ciągu dwóch miesięcy oszukała w ten sposób trzy osoby, wyłudzając w sumie ponad 10 tysięcy złotych. Pokrzywdzonych osób może być jednak więcej – informuje asp. sztab. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Kobieta umieszczała ofertę wynajmu mieszkania w mediach społecznościowych i lokalnych portalach ogłoszeniowych w Mławie i sąsiednich miejscowościach Zainteresowanym osobom pokazywała mieszkanie, które nie należy do niej. Przy podpisywaniu umowy najmu pobierała kaucję i czynsz w wysokości kilku tysięcy złotych. Po czym kontakt z nią się urywał. W ten sposób, od niczego niepodejrzewających najemców, w ciągu dwóch miesięcy wyłudziła w sumie ponad 10 tys. zł.

– W tym miesiącu 33-letnia mławianka usłyszała zarzuty oszustwa. Zgodnie z kodeksem karnym, za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Postępowanie prowadzi mławska komenda policji – informuje asp. sztab. Anna Pawłowska.


Jak uniknąć tego rodzaju kłopotów i nie stracić pieniędzy. Oto kilka prostych rad:

Poszukując mieszkania do wynajęcia, korzystaj z pomocy zaufanych pośredników nieruchomości, a jeśli szukasz na własną rękę, szczegółowo weryfikuj ogłoszenie i sprawdzaj opinie.

Sprawdź, czy dany lokal jest faktycznie własnością osoby oferującej wynajem.

Zachowaj ostrożność, widząc wyjątkowo atrakcyjne ogłoszenie, w którym cena za wynajem mieszkania/pokoju jest zaniżona, w porównaniu do obowiązujących cen rynkowych.

Nie podejmuj decyzji o wynajmie lokalu tylko na podstawie przesłanych informacji lub zdjęć. Zawsze zobacz „na żywo” mieszkanie, zanim dopełnisz formalności.

Nie ulegaj presji czasu! Oszuści chętnie z tej presji czasu korzystają, wymuszając podejmowanie natychmiastowych decyzji lub ekspresowe wpłaty zaliczek, które mają być potwierdzeniem rezerwacji mieszkania.

Pod żadnym pozorem nie wysyłaj nieznajomym osobom zdjęć lub skanów dokumentu tożsamości oraz swoich danych.

Nie przelewaj ani nie przekazuj nieznajomym osobom pieniędzy. Kwestie finansowe związane z wynajmem ureguluj dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności, za pisemnym pokwitowaniem i najlepiej w obecności świadków.

Jeśli padniesz ofiara oszusta, niezwłocznie zgłoś sprawę w najbliższej jednostce Policji.

red