Policja ostrzega: Uwaga na oszustów w sieci

– Oszuści cały czas wymyślają nowe metody wyłudzenia naszych pieniędzy. Są to sposoby, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają naszych podejrzeń a pieniądze z naszego konta są przelewane na konto sprawcy – ostrzega ciechanowska Policja.

Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie prowadzi postępowania, w sprawach gdy pokrzywdzeni w internecie, w serwisie ogłoszeniowym wystawili do sprzedaży przedmioty, za które nie otrzymali należności, a co gorsze z ich konta zniknęły pieniądze.

– Taka sytuacja miała miejsce w miniony weekend, kiedy do Komendy Policji zgłosiła się kobieta zawiadamiając, że wystawiła na znanym portalu aukcyjnym przedmiot do sprzedaży. Po pewnym czasie za pośrednictwem komunikatora skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem przedmiotu – relacjonuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie podkom. Ewa Brzezińska. –  Po krótkiej wymianie podstawowych informacji, potencjalny „nabywca” podesłał nieświadomej niczego kobiecie, link z prośbą o jego otwarcie. Bezpośrednio po wykonaniu tej czynności wyświetliła się strona z formularzem firmy kurierskiej, w którym należało wpisać numer karty płatniczej, datę ważności karty oraz swoje dane osobowe. Pokrzywdzona nie podejrzewając oszustwa podała te informacje po czym otrzymała informację sms potwierdzającą transakcję w ramach usługi 3D-Secure po czym  kupujący poprosił ją o podanie kodu, który otrzymała kobieta. Sprzedająca nabrała podejrzeń więc zalogowała się na stronę swojego banku. Ku jej zdziwieniu z konta bankowego zniknęły pieniądze, które chwilę wcześniej zostały przewalutowane.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek, nie należy wchodzić w link niewiadomego pochodzenia, przesłany przez nieznaną nam osobę. Pamiętajmy, że brak ostrożności może doprowadzić do utraty pieniędzy stanowiących oszczędności niemalże całego życia.

Co jednak zrobić gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszustwa?

Jeżeli wykonaliśmy przelew i stwierdziliśmy, że coś jest nie tak, nie ma jeszcze powodów do paniki . Każdy przelew do pewnego momentu można wycofać, w tym celu należy nawiązać niezwłocznie kontakt z bankiem. W przypadku kradzieży danych z karty kredytowej, niezwłocznie powinniśmy ją zastrzec. Szczegóły, procedura – tutaj: https://zastrzegam.pl/

– Przede wszystkim, jeżeli padliśmy ofiarą przestępstwa internetowego, powinieneś ten fakt zgłosić w najbliższej jednostce policji, co ważne, powinno się to zrobić jak najszybciej, aby zminimalizować postęp ewentualnych szkód – informuje podkom. Ewa Brzezińska. – Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniać danych logowania do naszych rachunków bankowych.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne