Pomagajmy uchodźcom, ale uważajmy na oszustów

Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego szeroko otworzyli przed uchodźcami z Ukrainy swe serca, domy i kieszenie. Niestety, jak ostrzega ciechanowska Policja – mogą zdarzyć się sytuacje, w których ktoś będzie próbował wykorzystać okazję i wzbogacić się kosztem pokrzywdzonych.

– Docierają do nas sygnały, że oszuści wykorzystując obecność uchodźców na naszym terenie, którzy bezwzględnie potrzebują pomocy, podszywają się pod nich. Do jednego z domów na terenie powiatu ciechanowskiego zapukała kobieta podająca się za uchodźcę, próbowała dostać się do środka domu pod pozorem prośby o żywność. W tej sytuacji starsza mieszkanka naszego powiatu okazała się być przewidującą i nie straciła czujności. Nie pozwoliła wejść do środka kobiecie – relacjonuje oficer prasowy KPP w Ciechanowie kom. Jolanta Bym. – Niech ta sytuacja będzie dla mieszkańców naszego powiatu przestrogą.

Policjanci apelują o ostrożność, bo wyobraźnia oszustów nie zna granic. – Rekomendujemy, żeby wspierać znane i działające od lat organizacje, które działają transparentnie i jawnie rozliczają środki. Pamiętajmy, żeby zawsze weryfikować te instytucje czy osoby, którym chcemy udzielić pomocy. Zawsze dokładnie zweryfikujmy, komu przekazujemy pieniądze lub rzeczy materialne – informuje kom. Bym. 

Osoby, które chcą wesprzeć Ukrainę mogą sprawdzić listę oficjalnych zbiórek na stronie http://pomagamukrainie.gov.pl

Czytaj także tutaj: https://www.ciechtivi.pl/policja-szuka-oszusta-zerujacego-na-ofiarach-wojny/

red