Radioaktywne znalezisko w jednej z mławskich szkół

Pojemnik z promieniotwórczym izotopem cezu znaleziono dzisiaj (środa, 15 lutego) podczas prac remontowych na korytarzu Zespołu Szkół nr 1 w Mławie. Do akcji wezwano m.in. Grupę Ratownictwa Chemicznego Państwowej Straży Pożarnej z Ciechanowa.

Odkrycia dokonał ok. 12. jeden z dwóch przebywających w szkole pracowników. Metalowa puszka była zabezpieczona ołowiem, a w jej wnętrzu znajdowały się ampułki z – jak ustalili strażacy – promieniotwórczym izotopem cezu.

– Stanowisko kierowania otrzymało informację telefoniczną o znalezieniu podejrzanej substancji chemicznej z prośbą o zidentyfikowanie tej substancji. Uruchomiliśmy siły i środki zgodnie z procedurą, wysłaliśmy zastęp, który zgodnie stwierdził, że jest to materiał promieniotwórczy – relacjonował komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie bryg. Mirosław Wójcik. – Według wstępnych pomiarów nie było dużego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, niemniej, jeśli materiał wykazuje promieniotwórczość należy podjąć działania zgodnie z procedurą.

Wezwano Grupy Ratownictwa Chemicznego Straży Pożarnej z Ciechanowa i Warszawy. Sprawdzony przez strażaków pojemnik wydzielał promieniowanie radioaktywne 0,18 gamma. Osoby, które miały kontakt z substancją zostały zbadane – nie ma dla nich zagrożenia życia i zdrowia. Także pomieszczenia szkoły nie wykazały oznak napromieniowania. 

Zgodnie z procedura strażacy powiadomili Państwową Agencje Atomistyki, która oceni znalezisko. Materiał do tego czasu będzie zabezpieczony w szkole. Nieoficjalnie wiadomo, że substancja mogła zostać wyniesiona z pracowni chemicznej.

Red

Fot. Maciej Zagroba