Snajperzy z 5. Mazowieckiej Brygady OT szkolili się z armią brytyjską

Na początku marca w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się kurs dla snajperów i strzelców wyborowych, w którym udział wzięli również żołnierze armii brytyjskiej.

Terytorialsi wraz z żołnierzami brytyjskimi ćwiczyli również zagadnienia z zakresu medycyny pola walki, tj. udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej, zaopatrzenie rannego i jego ewakuację z pola walki oraz posługiwanie się sprzętem łączności. Kurs zakończył się 48 godzinnymi zajęciami podczas których żołnierze spędzili ten czas w lesie na bytowaniu, wykorzystując zasady maskowania i przetrwania w warunkach terenowych i trudnych warunkach atmosferycznych.

Uczestniczący w szkoleniu capt. Ashley Moorey stwierdził, że możliwość przyjazdu i trenowania z żołnierzami 5MBOT jest wielkim zaszczytem. – Mazowieccy terytorialsi są ekspertami w pracy w tego typu terenie i widać, że mają bardzo dobre umiejętności. Lubimy pracować razem i uczyć się od siebie. Każdego dnia silna relacja między nimi staje się coraz lepsza. Jesteśmy #silniejsi razem – skomentował capt. Ashley Moorey.


W Wojskach Obrony Terytorialnej żołnierze mogą szkolić się w 15 specjalnościach, które zastają przypisane żołnierzowi w momencie wstąpienia do służby. W drugim roku szkolenia żołnierza WOT, na etapie specjalistycznym szkolą się w wcześniej wspomnianych 15 grupach specjalistycznych, jest to m.in. grupa dowódcza, saperska, medyczna, obsług moździerzy, łączności czy grupa strzelców wyborowych i snajperów.


Aneta SZCZEPANIAK, rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT