„SPECJALS” w Mazowieckiej Piątce

Gościem specjalnym w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej był żołnierz wojsk specjalnych – Krzysztof PUWAL Puwalski. Swoimi doświadczeniami podzielił się z żołnierzami Północnego Mazowsza – wygłosił prelekcję nt. „Przywództwo w siłach specjalnych – lider we współczesnych Siłach Zbrojnych” podczas X edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.

„Dobry dowódca jest mądry mądrością swoich podwładnych” – we wtorek (24 października br.) tymi słowami Krzysztof Puwal Puwalski rozpoczął prelekcję w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nt. „Przywództwo w siłach specjalnych – lider we współczesnych Siłach Zbrojnych” dla żołnierzy X jubileuszowej edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. Specjals podzielił się z przyszłymi podoficerami historią swojego życia i własnymi doświadczeniami. Skupił się przede wszystkim na tym jaki powinien być dobry przywódca i jak wiele znaczy dla swoich podwładnych. Dobry dowódca musi być przede wszystkim autentyczny i odważny. Odwaga polega na tym, żeby nie bać się podejmować trudnych działań, które mogą być niepopularne i niekomfortowe, bo wyjście ze swojej strefy komfortu jest bardzo ważne. – podkreślił Krzysztof Puwalski.

Były żołnierz elitarnej Jednostki Wojskowej GROM w słowach skierowanych do przyszłych podoficerów ciechanowskiej Brygady podkreślał cechy dobrego lidera, czyli empatia, komunikatywność i decyzyjność. Dobry przywódca tworzy wizję celów i wspólnego działania, podejmuje ryzyko realizacji zadań, a także – co ważne – współpracuje ze swoim zespołem, ze swoimi podwładnymi. Motywuje zespół i rozwiązuje konflikty. Sukces całej drużyny zależy tylko i wyłącznie od dobrego lidera, który posiada wolę walki, odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Przywódca musi szukać możliwości rozwoju, korzystać z wiedzy swoich podwładnych i przełamywać własne ograniczenia. Właśnie taki dowódca zbuduje odpowiedni zespół, zdobędzie uznanie oraz szacunek.


Dla moich żołnierzy ta prelekcja jest ogromną wartością dodaną, nic tak nie rzutuje na człowieka, jak zetknięcie się z prawdziwą historią i z prawdziwymi emocjami. Jestem przekonany, że to dla nich cenna lekcja z której wyniosą wiele ważnych wniosków i być może ukierunkuje ich to w dalszych działaniach.. – podsumował płk dr Paweł Lech.

Puwal – żołnierz wojsk specjalnych – 22 lata służby, w tym 12 lat w JW GROM. Dowódca sekcji bojowej w I Pułku Specjalnym Komandosów, stworzył i dowodził Grupą Przewodników Psów Bojowych JW GROM. Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, wspinaczki oraz samoobrony. Wielokrotny uczestnik misji w Iraku i Afganistanie, gdzie praktycznie wykorzystywał swoją wiedzę podczas akcji bojowych. Ukończył kursy antyterrorystyczne w różnych zakątkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Norwegii i Polsce. Organizator kursów dla jednostek specjalnych. Doświadczony ekspert w dowodzeniu, jak również motywowaniu zespołu w czasie ekstremalnie trudnych sytuacji oraz autor książki „Operator 594”.

Zespół prasowy 5 MBOT, kpr. Renata Jaskulska
Fot. 5 MBOT