Starosta – senatorem. Bieńkowski pokonuje Jackowskiego

Starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski – kandydat Prawa i Sprawiedliwości – wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 39 obejmującym powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński. Zdobył ponad 80 tys. głosów. – Zwycięstwo nie było łatwe – powiedział nam w pierwszym komentarzu.

Bieńkowski pokonał zdecydowanie dotychczasowego senatora niezależnego (w lutym 2022 r. usuniętego z klubu parlamentarnego PiS) Jana Marię Jackowskiego zdobywając 80 tys. 567 głosów (47,25 proc.). Jackowskiego (zasiadającego w Senacie przez trzy ostatnie kadencje) poparło 71 tys. 404 wyborców (41,88 proc.).

Krzysztof Bieńkowski zdaniem wielu obserwatorów miał utrudnione zadanie, bo dość późno wystartował z kampanią wyborczą. Jan Maria Jackowski przez wielu wyborców był wciąż utożsamiany z PiS-em, a w dodatku otrzymał nieformalne poparcie opozycji, która w tym okręgu nie wystawiła kandydata z tzw. Paktu Senackiego. Ostatecznie kandydat PiS zwyciężył w czterech z pięciu powiatów: mławskim, płońskim, przasnyskim i żuromińskim. Jego rywal wygrał tylko w powiecie ciechanowskim.

– Zwycięstwo nie było łatwe. Miałem rywali walczących o ten sam elektorat, a dotychczasowy senator Jan Maria Jackowski miał mocną pozycję medialną. Tym bardziej cieszę się z wygranej. Będę zabiegał o wsparcie dla rodzin i rozwój przedsiębiorczości oraz infrastruktury na naszym terenie. Trzeba utrzymać też wzmacnianie bezpieczeństwa i rozwój Wojska Polskiego. Na pewno życie przyniesie wiele nowych tematów w pracy parlamentarnej. Będę się starał być aktywnym Senatorem i dobrze reprezentować okręg ciechanowski – skomentował nam na gorąco Krzysztof Bieńkowski.

Senator-elekt ma 43 lata, żonaty (od 2003 r.), czterech synów, ekonomista z wykształcenia. Od 2018 r. jest starostą powiatu przasnyskiego, wcześniej kierował ciechanowską delegaturą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Jest pełnomocnikiem PiS na okręg wyborczy nr 39.

W okręgu nr 39 o senatorski mandat z Bieńkowskim i Jackowskim rywalizował także były minister rolnictwa Gabriel Janowski – kandydat Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Zdobył 18 tys. 539 głosów.

red

Fot. FB Krzysztofa Bieńkowskiego