Andrzej Matczak z OSP Młock odebrał tytuł Strażaka Maja 2018

– Andrzej Matczak z OSP w Młocku, gm. Ojrzeń, został “Strażakiem Miesiąca Maja 2018” – poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. Nagrodę wręczył mu dzisiaj (czwartek 26 lipca) w Warszawie marszałek województwa Adam Struzik.

Andrzej Matczak jest skarbnikiem OSP Ojrzeń, a z pożarnictwem związany jest od 40 lat. –  4 maja w Ciemniewie doszło do wypadku. Samochód osobowy uderzył w przebiegającego przez jezdnię łosia, a następnie w drzewo. W wypadku zostało poszkodowanych dwóch pasażerów. Samodzielnie opuścili pojazd, ale doznali urazów m.in. głowy i kończyny dolnej. Druh Andrzej Matczak widząc zdarzenie, zatrzymał się i przed przybyciem służb ratowniczych opatrzył rany. Przybyłym służbom udzielił informacji na temat stanu poszkodowanych i pomógł w przetransportowaniu ich do zespołu PRM. Szybka reakcja, profesjonalizm oraz umiejętności udzielania pomocy medycznej sprawiły, że doznane urazy nie pogłębiły się – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

– O strażakach-ochotnikach śmiało mogę powiedzieć, że są to ludzie do zadań specjalnych. Mimo swych rodzinnych i zawodowych obowiązków zawsze są na służbie, gotowi do niesienia pomocy. Ich praca jest niezwykle ryzykowna i wymagająca ogromnego poświęcenia. Dlatego bardzo dziękuję druhom za to, że dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i nie są obojętni na ludzką krzywdę – powiedział  marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego/ Na zdjęciu: od lewej: Zbigniew Gołąbek, wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Andrzej Matczak, marszałek Adam Struzik.