„Światu, Polsce, mnie, umarł Zygmunt Krasiński”

23 lutego 1859 r. pół godziny przed północą zmarł w Paryżu Zygmunt Krasiński. We wspomnieniu z racji ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida przytaczamy fragmenty listów tego serdecznego przyjaciela opinogórskiego poety, które skreślił na wieść o zgonie Krasińskiego:

„Zgon wielkiego poety i wielkiego świecznika zacnego rodu Waszego był zarazem dla mnie ciosem równie wielkim – najrzadszą albowiem dziś straciłem rzecz: to jest szlachetnie różniącego się przyjaciela. (…) Umiemy się kłócić albo kochać, ale nie umiemy się różnić pięknie i mocno – a on tak umiał te rzeczy!” (z listu Norwida do Karola Krasińskiego).

„Odebrałem list Pani – ledwo za dni kilkanaście rozsądnie myśleć będę mógł. Teraz – nie mogę – Światu, Polsce, mnie, umarł Zygmunt Krasiński. Kilka miesięcy temu był jeszcze u mnie, i załatwiliśmy wzajemnie pewne poróżnienia pojęć i myśli, i rozstaliśmy się łzy w oczach mając i uścisnęliśmy się raz ostatni” (z listu Norwida do Konstancji Górskiej).

„Piszę na stoliku, na którym opierał się Zygmunt, kiedy nie wiedziałem, że raz ostatni mówię z nim, a jednakże Bóg tak chciał, iż w tej rozmowie wszystko zawarło się, co nieledwie ukoiło mię i ukaja po tej ogromnej stracie. Wielki to jest szwank postradać szlachetnie różniącego się przyjaciela, w tej epoce zwłaszcza, w której łatwiej może napotkać ludzi zapamiętale się kochających, niż umiejących szlachetnie i z miłością różnić się. A druga jeszcze przy tym myśl: jak wielkie jest i nieopisane ministerstwo Bożego Miłosierdzia, które czyni, iż, sumiennie z kim żyjąc, dane bywa, iż śmierć sama w pewnej części nie rozłącza, ale, śmiałbym powiedzieć, zbliża” (z listu Norwida do Jana Skrzyneckiego).

Jak co roku, w opinogórskim Kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbyła się uroczysta msza święta za duszę śp. Zygmunta Krasińskiego.

Opracowała: Aldona Łyszkowska

A Muzeum Romantyzmu w ramach cyklu „Muzeum w sieci” zaprasza do rozwiązania testu wiedzy. Test przygotowała: Renata Kowalska, Przewodnik; Dział Obsługi Turystycznej i Promocji https://learningapps.org/display?v=pef2g0qia21

Fot. FB Muzeum Romantyzmu