Święto Babci i Dziadka – czyli mazowieccy seniorzy w statystyce

21 stycznia – Dzień Babci, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował z tej okazji statystyki dotyczące mazowieckich seniorów.

Mieszka ich w województwie prawie 1,4 mln, czyli 25,1 proc. ogółu ludności Mazowsza. Przeważa płeć piękna – 58,9 proc. do 41,1 proc. Zdecydowana większość – 68,1 proc. – seniorów mieszka w miastach. Mazowieccy seniorzy są dość aktywni, choć z powodu koronawirusa ich aktywność spadła: 35,8 proc. należy do różnego rodzaju kół, klubów i sekcji; 19,7 proc. jest członkami grup artystycznych, a 15 proc. absolwentami różnego rodzaju kursów.

Niestety seniorzy są grupą szczególnie zagrożoną z powodu koronawirusa. – 84 proc. zgonów z powodu COVID-19 w województwie mazowieckim w 2020 r. dotyczyło osób w wieku 65 lat i więcej. Dlatego tegoroczny Dzień Babci i Dzień Dziadka to okazja do życzeń przede wszystkim zdrowia i jak najszybszego opanowania pandemii – mówi Marcin Kałuski, specjalista ds. kontaktów z mediami, Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych.

Więcej na: https://warszawa.stat.gov.pl/opracowania-biezace/informacje-okolicznosciowe/inne-/21-22-stycznia-dzien-babci-i-dzien-dziadka,5,10.html

Publikujemy specjalny film przygotowany przez Urząd Statystyczny w Warszawie, a wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy przede wszystkim zdrowia i jeszcze długich, długich lat życia.

Red

Fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne