Szable jadą nocą przez Ciechanów

Przez Ciechanów i powiat przejeżdżają żołnierze NATO uczestniczący w dorocznych, wielonarodowych ćwiczeniach Saber Strike 2022 (SbS22) – Cios Szablą 2022. Uczestniczy w nich ok. 1,3 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz ok. 300 jednostek sprzętu wojskowego. Tymczasem dzisiaj (czwartek, 24 lutego) Rosja zaatakowała Ukrainę.

Wojskową kolumnę jadącą wieczorem ul. Płocką w Ciechanowie nagrał jeden z internautów.

Nagranie Sebastiana Piętki

– Ćwiczenie SbS22 odbywa się zgodnie z programem ćwiczeń Sił Zbrojnych RP na 2022 r. Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją, są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi – informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego. – Scenariusz SbS22 zakłada ograniczenia czasu kryzysu. Pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) wykona marsz z Niemiec do państw bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą).

Ćwiczenia Sabre Strike 2022 potrwają do 23 marca.

Więcej na: https://www.wojsko-polskie.pl/sgwp/articles/aktualnosci-w/saber-strike-2022/

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszają się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.  Kierowcy powinni jednak zachować szczególną ostrożność: – Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne – apeluje GDDKiA.

Więcej na https://www.gov.pl/web/gddkia/ruszaja-miedzynarodowe-cwiczenia-wojskowe-saber-strike-22

Red

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych