Szkolą się dla jednego, celnego strzału

W połowie marca odbył się kilkudniowy kurs dla strzelców wyborowych i snajperów zorganizowany przy współudziale terytorialsów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie prowadzone było dla żołnierzy z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Płd. 5MBOT zorganizowali kurs dla żołnierzy będących na etatach strzelców wyborowych i snajperów w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej oraz 2 Lubelskiej Brygady OT. Zajęcia odbywały się w oparciu o rejon odpowiedzialności zegrzyńskiego batalionu, poligon Wesoła oraz strzelnicę WITU.

W pierwszym tygodniu szkolenia omawiano podstawy działania strzelców wyborowych i snajperów. Żołnierze poszerzali wiedzę z zakresu balistyki, teorii strzałów, wykonywania szkiców oraz pomiarów odległości. Poznali również podstawy tropienia, wykonywania posterunków obserwacyjnych, a także prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym. W ramach prowadzonych zajęć instruktorzy z 5MBOT zaprezentowali szkolonym możliwości wykorzystania dronów komercyjnych do prowadzenia rozpoznania z powietrza i wykrywania przeciwnika.

Kolejnym etapem kursu było praktyczne wykorzystanie wiedzy przekazanej przez instruktorów ciechanowskiej Brygady. Na terenie strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia żołnierze doskonalili umiejętności snajperskie na różnych dystansach, oddając strzały do tarcz i gongów z różnych postaw strzeleckich. Wykorzystano do tego karabiny wyborowe BOR i SAKO TRG 22 oraz MSBS GROT oraz broń krótką VIS-100.

Żołnierz wojsk operacyjnych, podsumowując wspólne szkolenie, podkreślił profesjonalizm instruktorów ciechanowskiej Brygady: – Zgrupowanie strzelców wyborowych oraz snajperów przebiegło na najwyższym poziomie zarówno merytorycznym jak i praktycznym. Instruktorzy 5MBOT wykazali się ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Mam nadzieję na dalszą współpracę między wojskami operacyjnymi i wojskami WOT, dzięki to której mamy okazję wymieniać się doświadczeniami, zgrywać wspólne działania i procedury.

Dodatkowym atutem zgrupowania była obecność weterana, snajpera z ogromnym doświadczeniem i wiedzą, który podzielił się swoimi umiejętnościami nabytymi przez lata pełnionej służby z żołnierzami OT oraz wojsk operacyjnych.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. MBOT

Fot. DWOT