Taktyka, skażenia i tor napalmowy

Tor napalmowy, strefy niebezpieczne, ogień, dym, skażenia – tak się szkolą Terytorialsi. Ponad 800 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT spędziło miniony weekend na szkoleniach rotacyjnych.

Niesprzyjająca aura – chłód, śnieg i szybki zmrok – to najlepsze warunki do szkolenia bojowego każdego żołnierza. W miniony weekend (17-18 listopada br.) przeszkoliło się w ramach obowiązkowej – dwudniowej rotacji ponad 800 Terytorialsów 5 Mazowieckiej Brygady OT.

Terytorialsi szkolili się w miejscach najlepiej im znanych – w tzw. Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), gdzie mieszkają, pracują i prowadzą codzienne życie, ale również na specjalistycznych obiektach szkoleniowych. To one umożliwiają przeprowadzenie zajęć w warunkach zwykle niedostępnych w przykoszarowych terenach i zwiększają ich atrakcyjność.

Przykładem takich zajęć jest szkolenie rotacyjne żołnierzy kompanii logistycznej 5MBOT, które odbyło się na terenie Ośrodka Szkolenia Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR) w Brodnicy.

Główny obszar tematyczny przeprowadzonych zajęć obejmował ochronę przed środkami zapalającymi. Żołnierze poznali m.in. właściwości broni zapalnej i jej wpływ na otoczenie, ludzi, sprzęt i uzbrojenie, po czym przeszli do działania – gasili dostępnymi środkami (mokry koc, piasek i łopata) płonący mundur z naniesionym napalmem. Spośród realizowanych tego dnia zagadnień, najbardziej spektakularny był napalmowy tor przeszkód imitujący realne warunki panujące po użyciu środków zapalających. Żołnierze musieli pokonać przeszkody, m.in. słupki, sieć kolczasta, belki poprzeczne, korytarz, tunel – w kłębach dymu, ognia i przy słabej widoczności, co wymagało od nich szczególnej uwagi i skupienia.

Z kolei kompania dowodzenia 5MBOT weekendową rotację realizowała w Targońskich lasach. Żołnierze przećwiczyli w nich najważniejsze elementy działań sekcji lekkiej piechoty, czyli patrolowanie, procedurę hak, sygnały dowodzenia oraz reagowanie na kontakt z przeciwnikiem. Żołnierze doskonalili również umiejętności procedur pokonywania terenu skażonego z użyciem masek przeciwgazowych.

CHCESZ SIĘ Z NAMI SZKOLIĆ?

Skorzystaj z pomocy mobilnych rekruterów 5 MBOT (kontakty dostępne są na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub złóż wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata. Jest on podzielony na trzy etapy: indywidualny, specjalistyczny oraz zgrywający. Kolejne lata służby obejmują szkolenia zaawansowane, podczas których zgrane pododdziały osiągnął pełną gotowość do realizacji zadań w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.

ELŻBIETA OBRĘBSKA Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT