Terytorialsi dostarczają żywność

Ponad 300 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowanych jest w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na wniosek burmistrza miasta i gminy Czerwińsk nad Wisłą wsparcie terytorialsów otrzymają także mieszkańcy 37 miejscowości gminy.

Dzisiaj na terenie północnego Mazowsza w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ponad 300  żołnierzy 5. MBOT z batalionów w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach, Zegrzu Południowym oraz 2 samodzielnych kompanii stacjonujących w Ciechanowie. Ta liczba stale się zmienia, uzależniona jest bowiem od potrzeb społeczności lokalnej i instytucji.

Żołnierze 5. MBOT od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W ramach operacji pk. „Odporna Wiosna” opiekują się ponad 70 osobami starszymi i weteranami zamieszkującymi rejon działania 5. Brygady, wspierają personel medyczny w 10 Szpitalach i DPS w Brańszczyku a także wspierają instytucje pomocowe i samorządy terytorialne w transporcie i dystrybucji żywności do osób potrzebujących i przebywających na kwarantannie a także wspierają działalność Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie.

Dzisiaj, dzięki żołnierzom 51. batalionu lekkiej piechoty z Ciechanowa, blisko 11 ton żywności trafiło do Czerwińska nad Wisłą. W najbliższych dniach żywność ta, w postaci tysiąca paczek trafi do mieszkańców 37 miejscowości gminy Czerwińsk nad Wisłą. Z pomocy skorzystać mogą rodziny objęte Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020. 15 kwietnia paczki wydawane będą przez pracowników UMiG wraz z terytorialsami w 3 strażnicach OSP: w Starym Radzikowie, Chociszewie i Raszewie Włościańskim.

Było to jedno z wielu zadań tego typu podejmowanych przez żołnierzy 5. MBOT. W najbliższym czasie podobne zadnia żołnierze będą realizować w Glinojecku w pow. ciechanowskim, w gminie Chorzele, w Płońsku oraz w Ostrołęce i Siedlcach.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej