Terytorialsi i sojusznicy z NATO pobiegli z mieszkańcami północnego Mazowsza

W niedzielę (17 września) ponad 350 uczestników wzięło udział w V Ciechanowskim Święcie Biegania. Wśród nich byli żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. Pierwsze miejsce w kategorii Open zajął ostrołęczanin – żołnierz 5MBOT.

To była już piąta edycja Ciechanowskiego Święta Biegania. W niedzielny poranek stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wypełnił się miłośnikami aktywności fizycznej, którzy pobiegali ulicami miasta na dwóch dystansach – 10 kilometrów oraz półmaratonu (21km).

Ramię w ramię na linii startu stanęło ponad 350 uczestników. Wydarzenie w odróżnieniu do poprzednich edycji miało charakter międzynarodowy – wśród startujących w V Ciechanowskim Święcie Biegania byli żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz sojusznicy z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii stacjonujący w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Dla mundurowych utrzymywanie wysokiej sprawności fizycznej jest szczególnie ważne przy wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych – dodatkowo kształtuje charakter oraz pozwala przełamywać własne słabości i ograniczenia, dlatego żołnierze chętnie włączają się w wydarzenia promujące aktywny styl życia.

Organizatorzy wyróżnili kilka klasyfikacji biegowych. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji OPEN uplasował się żołnierz 5MBOT- szer. Damian Świerdzewski. Terytorials z powiatu ostrołęckiego pokonał dystans 10 kilometrów w czasie 34 minut 21 sekund.

Z kolei najlepsi w klasyfikacji mundurowych „StrongerTogether” na dystansie 10 km byli: szer. Damian Świerdzewski, Popa Nicolae (Rumunia) i Roberto Lukinić (Chorwacja). Pierwszym żołnierzem, który dotarł na metę półmaratonu po 1 godzinie 40 minutach był ppor. Rafał Mossakowski – mieszkaniec powiatu pułtuskiego. Za nim uplasował się żołnierz z USA – Edgar Higareda (1:44) i kpr. Arkadiusz Adamiak z 5MBOT (1:45).

Wyróżnieni zawodnicy otrzymali nagrody z rąk prezydenta Krzysztofa Kosińskiego, dowódcy 5MBOT – płk. dr. Pawła Lecha oraz złotego medalisty olimpijskiego – Szymona Kołeckiego.

V Ciechanowskie Święto Biegania zorganizowali: Urząd Miasta Ciechanów, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Stowarzyszenie Mazovia ProActiv.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej