Terytorialsi wznawiają intensywne szkolenia

Zakładanie bazy stałej, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji czy rozpoznanie kierunku i obiektów to tylko kilka zagadnień, które ćwiczyli żołnierze 52. batalionu lekkiej piechoty z Komorowa podczas szkolenia jakie odbywało się w gminie Małkinia Górna.

Terytorialsi z Komorowa, których stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) jest powiat pułtuski, ostrowski, ostrołęcki oraz wyszkowski w minionym tygodniu szkolili się w zalesionych terenach gminy Małkinia Górna. Przez 6 dni żołnierze doskonalili umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych, m.in. trenowali zakładanie bazy, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji, rozpoznanie kierunku i obiektów, organizacja skrytek, depozytów oraz punktów kontaktowych. Dzięki temu, że na czas szkolenia ich domem stał się teren szkolenia, zajęcia mogły być prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy, a także w systemie dobowym. Po raz pierwszy również wykorzystano nowoczesne zestawy konwersyjne UTM, w które 5. Mazowiecka Brygada OT została niedawno wyposażona.

Szkolenia w SRO są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych. Szkolenia poza ośrodkami wojskowymi już na stałe wpisały się w program szkoleń prowadzonych w Wojskach Obrony Terytorialnej i żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady OT coraz częściej prowadzą zajęcia na terenie gmin z których pochodzą żołnierze.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. st. kpr. T. Lendo