„Bezpieczny rodzic i dziecko” – bezpłatne szkolenia WOPR w Ciechanowie

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów zorganizują cykl szkoleń dla rodziców i opiekunów dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, właściwej opieki nad dziećmi w trakcie korzystania z atrakcji wodnych oraz udzielania pierwszej pomocy. Uczestnictwo w zajęciach będzie bezpłatne. Zapisy rozpoczną się jutro – 15 lipca.

– Szkolenia pomogą rodzicom właściwie przygotować się do opieki nad dziećmi przebywającymi pod opieką dorosłych na otwartych akwenach i krytej pływalni. Pozwolą nauczyć się udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach (np. zachłyśnięcie wodą, wypadnięcie z kajaka, udar słoneczny) i pomogą zrozumieć, jak właściwie przygotować dzieci do bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych i słonecznych – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska. – Cykl zostanie podzielony na 4 bloki tematyczne. W Hali sportowej MOSiR przy ul. 17 Stycznia będą odbywały się zajęcia o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkania na temat właściwego i odpowiedzialnego zachowania rodzica podczas pobytu z dzieckiem na krytej pływalni zostaną przeprowadzone na basenie przy ul. 17 Stycznia. Na basenie odkrytym przy ul. Kraszewskiego i na kąpielisku Krubin ratownicy będą uczyli o prawidłowym zachowaniu rodzica podczas pobytu z dzieckiem na wodach otwartych.

W ramach szkoleń organizowane będą też spotkania poświęcone właściwym zachowaniom rodziców podczas wypoczynku i korzystania ze sprzętu pływającego (kajaków, rowerów wodnych czy łodzi motorowych). Zostaną zorganizowane na kąpielisku Krubin i na trasie spływu kajakowego Łydynią.

Jak informuje pani rzecznik: zajęcia odbywać się będą w 15 osobowych grupach w następujących terminach: 10, 12, 14, 16 i 18 sierpnia. Każde z zajęć będą trwały 2 godziny. Rodzice i opiekunowie będą przyporządkowani do grup zależności od wieku ich dzieci: od 0 do 1 roku, od 1 roku do 7 lat, od 7 do 15 lat. Zapisy rozpoczną się 15 lipca pod nr tel.: 577 337 786 (poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00). Cykl bezpłatnych szkoleń odbędzie się w ramach współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. Projekt „Bezpieczny rodzic i dziecko” otrzymał dofinansowanie miasta w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców Ciechanowa.

red

Fot. UM Ciechanów