Terytorialsi zachęcają do służby w WOT

Trwa kwalifikacja wojskowa, podczas której żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekonują młodych mieszkańców północnego Mazowsza, że Wojska Obrony Terytorialnej to perspektywiczna, pełna wyzwań i atrakcyjna służba, którą można łatwo łączyć z dotychczasową pracą.

Od początku lutego nie tylko na Północnym Mazowszu, ale w całej Polsce odbywa się kwalifikacja wojskowa osób rocznika 2000 i starszych. Oprócz przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień, w kwalifikacji na terenie północnego Mazowsza, udział biorą również żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ‘Rój”, którzy zachęcają młodych ludzi do wstąpienia w szeregi WOT, opowiadają o przebiegu swojej służby, o zasadach rekrutacji do WOT a także kryteriach jakie należy spełnić wstępując do Terytorialsów.

– W najbliższym czasie kwalifikacja wojskowa z udziałem żołnierzy WOT odbędzie się  w Legionowie, Ciechanowie, Mławie, Płońsku, Żurominie, Makowie Mazowieckim, Ostrołęce, w Siedlcach, w Warszawie i w Wołominie – informuje rzecznik prasowy Brygady Aneta Szczepaniak.

– W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” służy już ponad 1600 żołnierzy z czego ponad 1300 stanowią ochotnicy pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Najbliższe szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie miały styczności z wojskiem odbędzie się 30 marca. Brygada planuje również przeprowadzenie szkolenia w okresie wakacyjnym, podobnie jak to było w czasie zimowej przerwy w nauce. Organizując szkolenia podczas wakacji 5. MBOT wychodzi naprzeciw młodemu pokoleniu. Uczniowie i studenci, chcący zasilić szeregi Terytorialsów, nie muszą rezygnować z nauki na rzecz szkolenia. Szkolenie podstawowe w ramach letnich wakacji odbędzie się tuż po rozdaniu świadectw czyli 22 czerwca. Osoby chcące spróbować własnych sił wśród Terytorialsów, już teraz powinny złożyć wniosek o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje Aneta Szczepaniak.

Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, obecnie w szeregach WOT służy 18 tysięcy żołnierzy, z czego 15 tys. to ochotnicy. Misją WOT jest wspieranie lokalnych społeczności.

Fot. Archiwum Anety Szczepaniak