Terytorialsi zdawali egzamin terenowy

Pokonywanie terenu na polu walki, czołganie, skryte podejście i reakcja na kontakt z przeciwnikiem, a także sygnały dowodzenia i przygotowanie do strzelania – Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podsumowali rok szkolenia indywidualnego. Ostatnim etapem była pętla taktyczna, która stanowi kulminację wielomiesięcznego trudu, wysiłku i zaangażowania.

Terytorialsi, którzy rok temu zasilili szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podsumowali pierwszy etap szkolenia, jakim jest – szkolenie indywidualne. To intensywny okres, podczas którego żołnierz poznaje podstawowe zasady i umiejętności wojskowe, niezbędne do efektywnego funkcjonowania.

Egzamin odbywał się pod okiem doświadczonych instruktorów i obejmował szereg zadań – skryte podejście do obiektu przeciwnika, czołganie w maskach przeciwgazowych, rozkładanie i składanie broni, sygnały dowodzenia, pokonywanie terenu na polu walki, udzielanie pierwszej pomocy czy przygotowanie do strzelania i postawy strzeleckie.

Dla wielu z nich „egzamin końcowy” to nie tylko weryfikacja ich wiedzy i zdolności, ale i moment, w którym stają się świadomi swoich możliwości.

Celem pętli taktycznej jest nie tylko sprawdzenie indywidualnych kompetencji i predyspozycji, ale przede wszystkim praca w sekcji i w grupie – komunikacja, koordynacja działań oraz zdolność do szybkiego reagowania.

Pętla taktyczna, która odbyła się na pasie ćwiczeń taktycznych w miejscowości Targonie jest podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia Terytorialsa, który kończy rok szkolenia w kompanii szkolnej. Dla żołnierzy stanowi również punkt wyjścia do dalszego rozwoju, doskonalenia umiejętności w swoich pododdziałach oraz wdrożenia zdobytej wiedzy w realnych sytuacjach.

Zespół prasowy 5 MBOT, kpr. Renata Jaskulska

Fot. 5 MBOT