Towarzyszki broni na spotkaniu w Ciechanowie

Rozpoczął się program „Kobiety NATO” – „Women of NATO”. Pierwsze spotkanie odbyło się w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

To program powołany przez Grupę Bojową NATO Polska i 5. MBOT dla rozwoju współpracy kobiet – żołnierzy państw Sojuszu stacjonujących w Polsce. W spotkaniu ciechanowskich koszarach uczestniczyły  przedstawicielki armii: Rumunii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski.

– Będziemy wzmacniać relacje międzynarodowe, budować pewne siostrzeństwo, wzmacniać interoperacyjność w ramach struktur NATO- komentowała st. kpr. Olga Krajewczyk-Majeran z 5. MBOT. – To jest istotne, żeby kobiety się wspierały i zjednoczyły i rozmawiały o doświadczeniach w wojsku – mówiła przedstawicielka US Army 1lt Jane Koch. – To jest kluczowe dla armii sojuszniczych NATO zbudować program, w którym wszystkie mówimy jednym językiem, w którym możemy zaprezentować jak ta służba wygląda – dodała sgt Sarah Grey z Wielkiej Brytanii. – Takie spotkania są bardzo potrzebne, możemy poznać pozostałe kraje, rozwijać partnerstwo. Jako Wojska Obrony Terytorialnej chcemy włączyć do tego projektu pozostałe rodzaje sił zbrojnych – mówiła por. Monika Nawrocka z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas kolejnych spotkań, już roboczych, sojuszniczki będą m.in. poznawały strukturę poszczególnych armii, rozmawiały o wsparciu kobiet w karierze wojskowej, a także o zwiększeniu świadomości społecznej na temat służby wojskowej kobiet i jej promocji w społeczeństwie.

Na początek marca zapowiadana jest w Ciechanowie konferencja „Kobiety NATO”.

red