Uczniowie w szeregach terytorialsów

25 czerwca odbyło się powołanie do terytorialnej służby wojskowej, które rozpoczęło szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje w WOT”. 28 czerwca wcieleni zostali absolwenci klas mundurowych na szkolenie w ramach skróconej służby przygotowawczej. Jest to pierwsze takie szkolenie realizowane przez 5. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

W piątek wakacje w mundurze rozpoczęło 81 ochotników z rejonu północnego Mazowsza. Ze względu na wakacyjny termin szkolenia dużą część kandydatów na żołnierzy stanowią ludzie młodzi, aż 26 % wcielonych to młodzież w wieku 18-20 lat, natomiast osoby między 20, a 30 rokiem życia stanowią 20% szkolonych. Wakacyjna „16” oprócz terminu, nie różni się niczym od systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Oborny Terytorialnej. Tradycyjnie zakończy się przysięgą wojskową 9 lipca.

28 czerwca, do koszar 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Wojska Polskiego zjechali absolwenci klas mundurowych, trzynastu szkół ponadpodstawowych z całego województwa mazowieckiego, w tym z siedmiu z rejonu odpowiedzialności brygady, m.in. Płońska, Pułtuska, Ostrołęki, Wołomina czy Siedlec. Szkolenie ma charakter ogólnowojskowy i potrwa 12 dni. Szkolenie w ramach służby przygotowawczej przeprowadzone zostanie przez żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej równolegle ze szkoleniem podstawowym ochotników na terytorialsów. Jego zwieńczeniem będzie złożenie przysięgi wojskowej 9 lipca.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. MBOT