Upał nie ustępuje. Miasto stawia kurtyny wodne

Plus 32 stopnie Celsjusza w miejskiej stacji meteo na pl. Jana Pawła II w Ciechanowie, 31,1 stopni w stacji Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego przy ul. Narutowicza, 30,6 stopni w Humięcinie (gmina Grudusk) – w stacji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – System Monitoringu Suszy Rolniczej.

Upał nie ustępuje. – Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy 25/26.06 od 13°C do 17°C, a w kolejne od 16°C do 19°C – ostrzega w alercie dla powiatu ciechanowskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Tak jak w minionych latach ciechanowski ratusz pospieszył z ochłodą dla przechodniów. W trzech, jednych z najbardziej uczęszczanych punktów miasta, stanęły specjalne kurtyny wodne. Zamontowano je na pl. Jana Pawła II przed Urzędem Miasta, na deptaku na ul. Warszawskiej i na ul. Armii Krajowej.
Rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska informuje, że woda w kurtynach podchodzi z miejskiej Wodociągów i jest bezpieczna dla szukających w niej ochłody. Pani rzecznik apeluje jednocześnie, by (dotyczy to zwłaszcza najmłodszych) nie chłodzić się w miejskich fontannach, w których woda pochodzi z obiegów zamkniętych, a więc może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Tymczasem jak wynika z kolejnego alertu IMiGW pojawiła się szans na chwilę ulgi od lejącego się z nieba żaru. Tyle tylko, że będzie to przysłowiowe wypadnięcie z deszczu, a raczej suszy, pod rynnę. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad – ostrzegają mieszkańców powiatu ciechanowskiego meteorolodzy. Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj (28 czerwca) od godz. 13. do godz. 21.

red

Fot. FB UM Ciechanów