Upały niebezpieczne dla kierowców

Policjanci apelują do kierowców, by nie lekceważyli panujących wysokich temperatur. Upał negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Zmęczenie, apatia, otępienie, zwolnione reakcje mogą skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

W ostatni wtorek przed godz. 20. w Kucharach Żydowskich (gm. Sochocin, powiat płoński) osobowy mercedes staranował ogrodzenie. – Interweniujący na miejscu policjanci z płońskiej drogówki ustalili, że 51-letni kierowca osobówki jadąc w kierunku Sochocina, na łuku drogi, nie dostosował prędkości do warunków atmosferycznych. Auto wypadło z drogi i uderzyło w betonowe ogrodzenie. Po przejechaniu całej długości sąsiedniej działki samochód uderzył w kolejne ogrodzenie i wjechał na teren posesji. Pasażer mercedesa z widocznymi obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala na badania – relacjonuje oficer prasowy KPP w Płońsku kom. Kinga Drężek-Zmysłowska. – Kierujący mercedesem 51-latek był trzeźwy. W rozmowie z policjantami nie był w stanie wyjaśnić w jaki sposób doszło do tej sytuacji i jaki był jej przebieg. Twierdził, że ocknął się po zdarzeniu. Prawdopodobnie znaczenie miało zmęczenie kierującego po kilkunastu godzinach pracy i panujący upał.

– Pamiętajmy, że na sytuację na drogach wpływa nie tylko deszcz i śnieg ale również wysokie temperatury. W takich warunkach uczestnicy ruchu tracą czujność i koncentrację, a ich reakcje są opóźnione. Upały mogą powodować również zasłabnięcia i omdlenia, co może skutkować nieprzewidywalnymi, często niebezpiecznymi manewrami i sytuacjami na drogach. Za kierownicą auta wsiadaj zawsze wypoczętym! – apeluje kom. Kinga Drężek-Zmysłowska. – Przypominamy także kierowcom, aby nie pozostawiali w pojazdach dzieci, osób starszych oraz zwierząt.  Wysoka temperatura oraz słońce mogą sprawić, że samochód stanie się śmiertelna pułapką, gdyż jego wnętrze nagrzewa się bardzo szybko nawet do 70 stopni Celsjusza.

red

Fot. KPP Płońsk