Groźny wyciek, pożar, pięciu poszkodowanych. Na szczęście to były tylko ćwiczenia

Z wieloma zagrożeniami w jednym miejscu i w jednym czasie musieli się zmierzyć wczoraj (środa, 29 czerwca) mazowieccy strażacy – zarówno ci zawodowi jak i ochotnicy. Wszystko zaczęło się gdy operator wózka widłowego przewożąc zbiornik z wodorotlenkiem sodu zahaczył o metalową konstrukcję utrzymującą wentylatory. Doszło do wycieku groźnej substancji, a operator wózka został poszkodowany.

Uderzenie wózka było tak silne, że zerwane zostały przewody elektryczne zasilające wentylatory. Dwóch pracowników, którzy prowadzili konserwacyjne roboty wysokościowe zostało porażonych prądem. Jeden zawisł na szelkach zabezpieczających na wysokości ok. 5 m, drugi upadł na metalowy pomost.

Jakby tego było mało – iskrzenie z zerwanych kabli spowodowało pożar przylegającego do zakładu lasu. Ogień i dym zablokowały drogę jadącemu autu osobowemu. Kierowca i pasażer zostali uwięzieni wewnątrz pojazdu.

Zaalarmowano Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie oraz Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Do akcji ratowniczej skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Ciechanowie, jednostki OSP z powiatu ciechanowskiego (z Rydzewa, Ościsłowa, Sarnowej Góry); a także: Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ”Ciechanów 6”, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Ostrołęka 7”, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego „Siedlce 7”,  samochód specjalny kontenerowy SCKn plus kontener sztabowy z JRG 2 w Radomiu , samochód dowodzenia i łączności SDł Renault z JRG 3 Warszawa.

Na szczęście były to tylko trwające prawie dwie godziny ćwiczenia manewrowe „Cedrob 22” na terenie Zakładu Surowców Paszowych Cedrob S.A. w Ujazdówku koło Ciechanowa..

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przy współpracy Komendy Powiatowej PSP w Ciechanowie, a ich głównym celem było doskonalenie wiedzy i umiejętności podczas specjalistycznych działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Ćwiczenia nadzorował mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski, a kierownikiem ćwiczeń był naczelnik wydziału operacyjnego komendy wojewódzkiej PSP w Warszawie st. bryg. Jacek Gaczkowski.

Po zakończeniu ćwiczeń oceniono je jako udane. – Każde ćwiczenie powoduje że strażacy zapoznają się z obiektem, ze sprzętem, wiedzą czego od niego oczekiwać, każde ćwiczenie podnosi umiejętność strażaków i pewność skuteczność w działaniach – komentował st. Bryg. Jacek Gaczkowski. – To cenne doświadczenie, które zbieramy my wszyscy tutaj, nie tylko my jako pracownicy, ale i straż pożarna poznając nasz zakład, specyfikę pracy, czyni to bezpieczniejszym funkcjonowanie codzienne naszego zakładu – mówił Rafał Żynda, dyrektor Zakładu Surowców Paszowych Cedrob S.A.

Red

Fot. Marek Szyperski