Upały w natarciu, a nadchodzą burze

Upały dają się nam we znaki, a gdy dziś (czwartek, 13 czerwca) po południu spodziewane są deszcze – to niestety mogą to być bardzo groźne nawałnice.

Tak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłając do mieszkańców północnego Mazowsza sms-y: “Uwaga, dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe” oraz “Uwaga, po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu.Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu”.

A upały doskwierają. Więcej pracy ma pogotowie ratunkowe. – Rzeczywiście wysokie temperatury dają się we znaki chorym. Udary, zasłabnięcia, odwodnienia , duszności ( u chorych na pochp i chorobę wieńcową). Wyjazdów więcej o 40 proc. – informuje Krzysztof Malinowski, szef Ratownictwa Medycznego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. – Przeważnie osoby starsze. Nie do końca słuchają też zaleceń. Wychodzą bez potrzeby z domu. Bez nakryć głowy, bez wody. Siedzą zbyt długo na słońcu.

Kto może szuka cienia i ochłody. Ciechanowskie kąpielisko Krubin nie narzeka na brak amatorów ochłody w wodzie. Niestety, biurokratyczne progi są nie do przekroczenia i ratownicy na kąpielisku pojawią się dopiero z rozpoczęciem wakacji, tak jak o tym mówi uchwała Rady Miasta. A policjanci i strażacy apelują, by kąpać się tylko w miejscach strzeżonych. Przypomnijmy – w minioną sobotę w stawie w Pałukach utonął 15-latek.

Policjanci apelują także o nie pozostawianie małych dzieci i osób starszych w zamkniętych, zaparkowanych na nasłonecznionych miejscach autach. –
Dla takiego małego dziecka każda minuta w temperaturze 30 – 40 stopni, bo takie są w samochodzie jest stanem zagrożenia życia – mówi Dorota Goryszewska, koordynator oddziału dziecięcego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. – Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone ,natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i pogotowie ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie – apeluje kom. Jolanta Bym, oficer prasowy KPP w Ciechanowie. I przypomina: – W sytuacji gdy w wyniku pozostawienia dziecka w rozgrzanym samochodzie dojdzie do narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia, takiej nieodpowiedzialnej osobie grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W zamkniętych, nagrzanych autach nie wolne też zostawiać zwierząt. – Pies powinien mieć stały dostęp do wody, pies pozostawiony w samochodzie bardzo się męczy – mówi kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Pawłowie Milena Abramczyk.

Wysokie temperatury, to także zwiększone zużycie wody. – Oczywiście ze względu na pogodę rozbiór wody jest większy, ale jeżeli chodzi o Ciechanów to sytuacja jest dobra, tzn. wody nie powinno zabraknąć – uspokaja prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie Marcin Burchacki.

Fot. http://pl.blitzortung.org/live_lightning_maps.php?map=15