Uszkodzone dachy na kościele i bibliotece

W powiecie ciechanowskim silne podmuchy wiatru uszkodziły dzisiaj m.in. część dachu na zabytkowym, gotyckim kościele parafialnym w Gołyminie – Ośrodku.

Wójt gminy Gołymin-Ośrodek Adam Piotr Budek, który jako strażak Ochotniczej Straży Pożarnej wziął udział w akcji ratowniczej powiedział nam, że w sobotni ranek silny podmuch wiatru zerwał ok. połowy blachy z jednej strony dachu. – Zabezpieczyliśmy ją linami – opowiada wójt. – W trakcie zdarzenia w kościele nie była odprawiana msza św.

W Ciechanowie wiatr zerwał część dachówek z tzw. „Krzywej Hali” – niedawno zrewitalizowanego, poniemieckiego  budynku przy pl. Piłsudskiego, w którym oprócz mieszkań znajduje się także siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jak poinformowała Mazowiecka Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej: do godz. 20. strażacy interweniowali w województwie 4 tys. 468 razy. – Zdarzenia dotyczyły głównie przewróconych drzew, połamanych konarów i gałęzi, zerwanych linii energetycznych, a także uszkodzeń budynków. W wyniku zdarzeń śmierć poniosło 2 osoby oraz 4  zostały ranne – informuje Komenda.

Na północnym Mazowszy  ranna została jedna osoba. W Młodzianowie, na drodze krajowej nr 57 (odcinek Przasnysz – Maków Mazowiecki) na jadące auto runęło powalone przez wiatr drzewo.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas wieczornej konferencji prasowej poinformował, że w województwie uszkodzonych zostało 125 domów, 65 budynków gospodarczych, trzy szkoły i jeden kościół. Bez prądu o godz. 18.30 pozostawało 308 tys. odbiorców.

Wojewoda przypomniał, że właściciele uszkodzonych budynków mogą zgłaszać się po pomoc do lokalnych samorządów.

Wieczorem wiatr na szczęście zaczął słabnąć. O 23. w centrum Ciechanowa (dane z miejskiej stacji meteo) wiał już tylko z prędkością 6 km na godz.

Red

Fot. OSP Lekowo