Wichura nad powiatem ciechanowskim. Ponad setka strażackich interwencji

Do południa 66 strażackich interwencji, do godz. 17. – ponad 110, a sobota (19 lutego) jeszcze się nie skończyła, a orkan „Eunice”, który od kilkunastu godzin szaleje nad Polską nie powiedział jeszcze zapewne ostatniego „słowa”.

Pozrywane i uszkodzone dachy na domach i budynkach gospodarczych, powalone na drogi i linie energetyczne drzewa i konary. Na szczęście, jak informuje nas oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie kpt. Damian Kołpaczyński –  nikt nie ucierpiał.

– Do godziny 11:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęło 66 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, jaki możemy odczuć w naszym powiecie. 37 z tych zdarzeń dotyczy uszkodzonych dachów w budynkach (w większości budynku gospodarcze), 25 z tych zdarzeń to zdarzenia związane z powalonymi lub połamanymi drzewami, które tarasują drogę lub stwarzają zagrożenie, 4 są to zdarzenia inne (m.in. uszkodzone części komina w budynku wielorodzinnym czy uszkodzony daszek balkonowy). Liczba zdarzeń na pewno ulegnie zmianie, kolejne zdarzenia wpływają a strażacy nieustannie usuwają skutki silnego wiatru – relacjonował nam przed południem kpt. Damian Kołpaczyński. Przed godz. 18. dodał, że bilans wichury wynosi już ok. 64 uszkodzonych dachów i 55 połamanych drzew. – Ale statystyki pewnie znacznie się zmienią. Dużo zdarzeń jest jeszcze nie wprowadzonych do systemu – zaznaczył przed godz. 17.

Jak wynika z pomiarów stacji meteo z ciechanowskiego Urzędu Miasta – obecnie wiatr słabnie, wieje z prędkością ok. 10 km na godzinę. Najmocniej wiało o godz. 11.35 – 85 km na godz.

Wichura uszkodziła dachy m.in. w gminie Regimin: w Grzybowie, Lipie, Szulmierzu. W Kliczkach, gdzie interweniowali strażacy z OSP Lekowo, wiatr zrzuciła na linię energetyczną bocianie gniazdo.

Silny wiatr zrywał linie energetyczne, uszkadzane także przez padające na nie drzewa. Jak wieczorem podawała Energa Operator – bez prądu w północnej i centralnej Polsce pozostawało jeszcze ponad 150 tys. odbiorców.

W powiecie ciechanowskim prądu nie było m.in. w Ciechanowie na ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Niechodzkiej i  Składowej. Nieczynna była jedna z galerii handlowych.

Prądu nie było także m.in. w: Zawadach Dworskich – gm. Gołymin Ośrodek; Komorach Dąbrownych, Koźniewie-Łysakach, Marusach, Sońsku (ulice Kolonia, Leśna), Szwejkach, Gąsocinie (ulica Brzozowa, Leśna, Pułtuska) Janówku, Komorach Błotnych, Koźniewo Średnim, Koźniewie Wielkim, Skrobocinie, Ślubowie, Cichawach – gm. Sońsk; Humięcinie-Andrychach – gm. Grudusk; Rydzewie – gm. Ciechanów; Jarlutach Dużych i Jarlutach Małych – gm. Regimin.

Wielkie problemy mieli podróżujący koleją. Wiele pociągów było opóźnionych lub odwołanych.

Red

Fot. Marek Szyperski/Odblokowana przez strażaków droga powiatowa w Gąskach, gm. Ciechanów