W Ciechanowie można już wypożyczyć elektryczną hulajnogę

Od 1 czerwca ciechanowianie i przyjezdni mogą skorzystać z elektrycznych hulajnóg. Jest ich 40 w 21 stacjach, w większości znajdujących się obok stacji roweru miejskiego.

Aby wypożyczyć hulajnogę wystarczy pobrać aplikację na telefon i założyć konto.  Koszt to od 2 – 3 zł opłaty za każdy przejazd i 45 – 50 groszy za minutę wypożyczenia. – Wypożyczenie hulajnogi elektrycznej  jest proste podobnie jak w przypadku roweru miejskiego, wystarczy posiadać aplikacje i zapewnić środki na swoim koncie – mówi rzeczniczka Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska.

Wczoraj – w pierwszym dniu działalności systemu – prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wypożyczył, przy użyciu własnego telefonu hulajnogę dwom nastolatkom, które nie miały jeszcze zainstalowanej aplikacji. Wszak to był akurat Dzień Dziecka.

A policja przypomina, że odd maja w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które poruszają się na elektrycznych hulajnogach. Maksymalna prędkość to 20 km na godzinę. Jadą po chodniku dozwolona jest z ograniczeniami i prędkością zbliżoną do pieszego. – Użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł jechać chodnikiem, kiedy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów – mówi oficer prasowy KPP Ciechanów podkom. Ewa Brzezińska. – Przepisy zabraniają na jednej hulajnodze elektrycznej  jeździć we dwójkę, nie wolno nią przewozić zwierząt i przedmiotów.

red

Fot. Maciej Zagroba/Prezydent Ciechanowa wypożycza hulajnogę nastolatkom