Woda z ujęcia w Zalesiu znów nie nadaje się do picia. Nawet po przegotowaniu

Przedłużają się kłopoty mieszkańców gminy Glinojeck z dostępem do wody z publicznego wodociągu w Zalesiu. Póki co gminną sieć podłączono do innych ujęć.

Problemy z ujęciem w Zalesiu ciągną się od lipca. Najpierw Sanepid wykrył w wodzie bakterie Eserichia coli, a teraz bakterie kałowe. Woda nadaje się tylko do spłukiwania toalet. Stosowny komunikat w tej sprawie Państwowy Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ciechanowie wydał w piątek 13 sierpnia.

Tego samego dnia prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Glinojecku poinformował, że Stacja Uzdatniania Wody w Zalesiu „zostaje wyłączona do czasu uzyskania właściwej jakości mikrobiologicznej wody”. Dodał, że na ten czas sieć wodociągowa „na terenie miasta i gminy Glinojeck” zostanie do „niezależnych wodociągów (Szczepkowo, Cieszkowo) posiadających wodę zdatną do spożycia przez ludzi”.

Prezes ZGK Andrzej Franczak poinformował także, że w związku z tym „wystąpią chwilowe przerwy w dostawie wody, wahania ciśnienia oraz odczucie intensywnego zapachu wody podchlorynem sodu wynikające z przepięcia wodociągów”.

Przypomnijmy, że ujęcie wody w Zalesiu zaopatruje w wodę ok. 7700 mieszkańców miasta Glinojeck oraz gminy Glinojeck w miejscowościach: Bielawy, Juliszewo, Kowalewo, Malużyn, Nowy Garwarz, Stary Garwarz, Stare Szyjki, Wkra, Wola Młocka, Wólka Garwarska, Sadek, Szyjki, Żeleźnia, Brody Młockie, Budy Rumockie, Dukt, Działy(kolonia), Faustynowo, Huta, Kamionka, Krusz, Lipiny, Luszewo, Luszewo (gajówka), Ogonowo, Ościsłowo, Płaciszewo, Rumaka, Strzeszewo, Sulerzyż, Śródborze, Zalesie.

Red

Fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne