Wynajęli apartament, zapłacili zaliczkę i stracili pieniądze

– Przed nami czas wyjazdów na długi majowy weekend. Wiele rodzin decyduje się na wyjazd i wynajem miejsc noclegowych w różnych częściach kraju. Szukając idealnej oferty, możemy jednak natknąć się na oszustów, którzy umieszczają w Internecie fałszywe ogłoszenia dotyczące wynajmu miejsc noclegowych w atrakcyjnych cenach. W ten sposób oszukane zostało małżeństwo z Ciechanowa. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność! – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

W środę (27 kwietnia) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa podczas zawierania umowy na wynajem kwatery. – Żona 49-latka znalazła miesiąc temu, na internetowym portalu, atrakcyjne ogłoszenie dotyczące wynajmu apartamentu w górach. Wydało jej się wiarygodne, dlatego nawiązała kontakt telefoniczny z wynajmującym i ustaliła termin sześciodniowego pobytu w apartamencie. Para wpłaciła zaliczkę w kwocie 500 zł na podane konto bankowe i umówiła się z wynajmującym, że dalsze instrukcje otrzymają w dniu przyjazdu do Zakopanego. Na dwa dni przed wyjazdem małżeństwo próbowało nawiązać kontakt z wynajmującym, jednak telefon był już wyłączony, a ogłoszenia o wynajmie apartamentu zniknęło z portalu ogłoszeniowego. Wówczas ciechanowianie zorientowali się, że zostali oszukani – relacjonuje pani rzecznik.

– Tego typu oszustwo polega na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych. Zazwyczaj są to atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferują nieistniejące apartament, domki czy kwatery – informuje mł. asp. Magda Zarembska.

Policja radzi, by przestrzegać kilku zasad, tak by nie zostać oszukanym: Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia. Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

red

Fot. pixabay.com/ Jerzy Górecki / Zdjęcie ilustracyjne