Wzmacnianie obronności Polski. Konferencja w Ciechanowie

Do 2015 r., zlikwidowano w Polsce ponad 600 jednostek Wojska Polskiego, w tym w 2010 r. – 1. Ciechanowski Pułk Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Grafika: kprm.gov.pl

– Po ataku na Gruzję, po ataku na Krym jeszcze dalej likwidowano jednostki wojskowe. Dlaczego tak robiono? Warto aby o to zapytać. Dzisiaj mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Wojna na Ukrainie rodzi oczywiste zagrożenia. Także grupa Wagnera na Białorusi też tworzy zagrożenia, ale przed tymi zagrożeniami obroni Polskę dobry rząd – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Nie pozwalamy na to, aby polskie bezpieczeństwo było osłabione. Tworzymy nowe jednostki wojskowe i rozwijamy siłę tych, które już istnieją. Powołaliśmy m.in. 1. Dywizję Piechoty Legionów oraz 18. Dywizję Zmechanizowaną. W 2017 r. stworzyliśmy dodatkowo Wojska Obrony Terytorialnej, które dziś już liczą ponad 36 tys. żołnierzy i nadal rosną w siłę. Rozwinęliśmy również zakres obrony naszego państwa, dzięki stworzeniu w 2022 r. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Sztab i batalion łączności 1. Dywizji Piechoty Legionów tworzone są w Ciechanowie. Tej jednostce i problemom obronności Polski poświęcona była konferencja prasowa działaczy Prawa i Sprawiedliwości przed koszarami przy ul. Wojska Polskiego.

Red

Fot. Marek Szyperski