Z “fałszywym” banknotem na prawdziwe zakupy

Miał z obydwu stron napisy: “SOUVENIR” oraz “nie jest środkiem płatniczym”, a mimo to 15-latek z Mławy zapłacił takim “banknotem” w sklepie za zakupy.

– O tym jak bardzo przywykliśmy do płatności elektronicznej i zapominamy o wyglądzie oryginalnych banknotów, świadczyć może fakt, że ostatnio, w jednym z mławskich sklepów nieletni klient zapłacił za zakupy banknotem służącym do gier – informuje oficer prasowy KPP w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska. – Obsługa sklepu zauważyła „fałszywy” banknot po kilku dniach i zawiadomiła policję. Jak się okazało, banknotem o nominale  200 zł,  posiadającym z obu stron napisy „SOUVENIR”, oraz „nie jest środkiem płatniczym”, posłużył się 15-letni mieszkaniec Mławy, płacąc za zakupy.

Mławska policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia i przypomina: posługując się płatnością gotówkową, należy sprawdzić,  czy  posiadany przez nas banknot jest oryginalny. Wszystkie banknoty obiegowe są szczegółowo opisane na stronie Narodowego Banku Polskiego. Należy sprawdzić kilka zabezpieczeń. Jeśli banknot jest zniszczony lub mamy problem ze stwierdzeniem jego autentyczności, poprośmy o pomoc w banku.

– Uwaga! Wprowadzanie do obiegu, posługiwanie się fałszywymi znakami pieniężnymi jest przestępstwem – podkreśla rzeczniczka mławskiej Policji.

red